Lepper: polskie rolnictwo może być wzorem dla UE

(Paweł Kubisiak)
02-09-2006, 14:10

Choć ten rok był w rolnictwie bardzo ciężki z powodu suszy i późniejszych intensywnych opadów, to polskie rolnictwo może być wzorem dla UE w taniej i zdrowej produkcji - powiedział w sobotę Andrzej Lepper.

Choć ten rok był w rolnictwie bardzo ciężki z powodu suszy i późniejszych intensywnych opadów, to polskie rolnictwo może być wzorem dla Unii Europejskiej w dziedzinie taniej i zdrowej produkcji - powiedział w sobotę w Częstochowie wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Wicepremier otworzył w sobotę XV Krajową Wystawę Rolniczą, towarzyszącą dorocznym Dożynkom Jasnogórskim, odbywającym się w ten weekend w Częstochowie. Jak podkreślił, ekspozycja pokazuje, że polskie rolnictwo - mimo problemów - nie ma się czego wstydzić.

"To Unia Europejska musi się od nas uczyć, jak produkować tanią i zdrową żywność. W tym nas nie przeskoczy nikt. Polska żywność jest wspaniała i zdrowa, bo zużywamy bardzo mało chemii na hektar" - powiedział minister Lepper podczas uroczystego otwarcia imprezy.

Tegoroczne zbiory będą jednak dużo niższe z powodu suszy i późniejszych intensywnych opadów w niektórych rejonach kraju. Jak powiedział wicepremier, w tym roku zabraknie ok. 4-5 mln ton zboża. "Według wstępnych informacji klęska suszy dotknęła ok. 300 tys. gospodarstw. Już wiemy, że jest ich znacznie więcej" - mówił.

W niektórych regionach kraju pogoda nie pozwoliła jeszcze dokończyć żniw. Rząd w porozumieniu z Unią Europejską planuje uruchomienie zapasów, wstrzymał też eksport zboża.

Wicepremier Lepper powtórzył też, że zdecydowanie opowiada się za wprowadzeniem obowiązkowych ubezpieczeń rolników, tym bardziej, że od 2010 r. rolnicy będą musieli być ubezpieczeni, by korzystać z pomocy unijnej. "Lepiej więc wprowadzić to wcześniej" - zaznaczył.

Podczas XV Krajowej Wystawy Rolniczej swój dorobek prezentują w Częstochowie m.in. producenci maszyn i urządzeń rolniczych oraz pasz i nasion, instytuty branżowe resortu rolnictwa, producenci żywności ekologicznej, hodowcy, właściciele gospodarstw agroturystycznych, pszczelarze. Deptak przy reprezentacyjnej Alei Najświętszej Marii Panny wypełniają barwne kramy, nie brakuje też ludowych artystów.

PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lepper: polskie rolnictwo może być wzorem dla UE