Czytasz dzięki

Lepsze dane o bezrobociu wsparły wzrosty na Wall Street

opublikowano: 08-05-2020, 22:09

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem dla inwestorów handlujących na amerykańskich giełdach była w piątek publikacja oficjalnych rządowych danych o zmianie zatrudnienia w kwietniu.

Na szczęście okazały się nieco lepsze od prognoz co zachęciło graczy do zwiększenia zaangażowania w akcje. W efekcie trzy główne indeksy przez cały dzień przebywały po „zielonej” stronie, ale po otwarciowym wzroście wahały się już później w niewielkim zakresie. Ostatecznie na finiszu sesji indeks Dow Jones IA rósł o 1,91 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zwyżkował na zamknięciu dnia o 1,69 proc. zaś technologiczny Nasdaq zyskiwał 1,58 proc.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Dodatkową zachętą do inwestowania w ryzykowne aktywa, jakimi są choćby akcje, był w piątek spadek napięcia na linii Waszyngton-Pekin i powrót do negocjacyjnego stołu. Kolejnym impulsem prowzrostowym była kontynuacja zwyżki cen ropy oraz informacje o luzowaniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa przez kolejne kraje. 

W kwietniu w amerykańskiej gospodarce pracę straciło nieco ponad 20,5 mln osób, o około 1,5 mln mniej niż zakładano. Stopa bezrobocia wzrosła gwałtownie z 4 do 14,7 proc. i znalazła się na najwyższym poziomie od końca drugiej wojny światowej, ale była jednak niższa niż prognozowane 16 proc. Ten – odebrany przez rynek jako optymistyczny – raport Departamentu Pracy wzmocnił dolara, który zyskiwał szczególnie wobec jena i euro.

Spośród notowanych spółek warto wspomnieć o sięgającym ponad 6 proc. wzroście kursu akcji Ubera. Świadcząca m.in. usługi przewozowe spółka poinformowała o powolnym ożywianiu się zamówień w ostatnich tygodniach.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane