Lepsze nastroje wokół złotego

  • Marek Rogalski
opublikowano: 06-03-2018, 22:00

Wygląda na to, że inwestorzy zdają się nie przejmować zbytnio aspektami włoskiej polityki.

Wygląda na to, że inwestorzy zdają się nie przejmować zbytnio aspektami włoskiej polityki. Mało kto obawia się zawiązania egzotycznej koalicji populistów z Ruchu 5 Gwiazd i Ligi Północnej. Nieco zmalały też obawy dotyczące ryzyka globalnych wojen handlowych, po tym jak propozycje Donalda Trumpa na cła spotkały się z ostrą krytyką w jego macierzystej Partii Republikańskiej.

Zobacz więcej

Marek Rogalski

Fot. ARC

Wreszcie, nieoczekiwanie, pojawiły się informacje mogące zapowiadać odwilż w napiętych w ostatnich miesiącach relacjach Stanów Zjednoczonych z Koreą Północną. To wszystko dało preteksty do spadku globalnego ryzyka, na czym we wtorek zyskał złoty. Największy ruch był widoczny na kursie USD/PLN, po tym jak inwestorzy kupowali euro, licząc na optymistyczny przekaz po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego w najbliższy czwartek.

W kraju wydarzeniem dnia będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, przy czym kluczowy jest nie komunikat, ale konferencja prasowa, na której przedstawione zostaną założenia najnowszej projekcji inflacyjnej. Trudno jednak oczekiwać, aby przekaz nasilił spekulacje związane z terminem pierwszej podwyżki stóp procentowych. Małe jest prawdopodobieństwo, aby RPP zdecydowała się na taki ruch przed posunięciem EBC, jaki może nastąpić nie wcześniej niż w połowie 2019 r. To bierne nastawienie może z czasem zacząć poważniej szkodzić złotemu. Na razie jednak znów płyniemy na fali. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu