Lepsze warunki pożyczek

  • Marta Bellon
opublikowano: 16-07-2012, 00:00

Teraz przedsiębiorcy mogą pożyczyć od Kujawsko- -Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego w sumie 620 tys. zł. Wydłużony został także okres spłaty pożyczki.

Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy wprowadził zmiany w swojej ofercie, które powinny ucieszyć przedsiębiorców. Okres spłaty pożyczki inwestycyjnej wydłużono do 84 miesięcy, a maksymalną wysokość pożyczki udzielanej jednemu przedsiębiorcy zwiększono do 620 tys. zł. Termin spłaty mikropożyczki do 20 tys. zł ustalono na 36 miesięcy.

Obecnie fundusz realizuje dwa projekty finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego: „Zwiększenie dostępności przedsiębiorstw z regionu kujawsko-pomorskiego do kapitału pożyczkowego”, którego wartość wynosi 36,2 mln zł, oraz „Zwiększenie dostępności przedsiębiorstw z regionu kujawsko-pomorskiego do kapitału w ramach Funduszu Powierniczego Jeremie” z pulą 39,8 mln zł. Maksymalna wysokość jednorazowej pożyczki udzielanej ze źródeł RPO to 500 tys. zł. Ale przedsiębiorcy mogą uzupełnić tę kwotę, zaciągając pożyczkę z innych źródeł unijnych — do 120 tys. zł.

Oprocentowanie jest stałe w skali roku i wynosi od 5,91 do 8,11 proc., ustalane jest na podstawie stopy referencyjnej określanej przez Komisję Europejską. O pożyczki mogą się ubiegać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy spełnią kryteria określone w regulaminie udzielania pożyczek, czyli ci, którzy m.in. mają siedzibę i prowadzą działalność gospodarczą na terenie województwa kujawsko- -pomorskiego, złożą odpowiedni wniosek wraz z załącznikami, są zdolni do spłaty pożyczki wraz z odsetkami w umówionym terminie spłaty, nie mają zaległości w zapłacie podatków i składek na ZUS oraz zobowiążą się do wykorzystania pożyczki na wskazany we wniosku cel inwestycyjny. A można ją wykorzystać na cele obrotowe i inwestycyjne.

Fundusz nie udziela pożyczek przedsiębiorcom z branży rolniczej, zbrojeniowej oraz tym, którzy prowadzą działalność szkodliwą dla środowiska. Właściciele biznesów, którzy chcą ubiegać się o pożyczkę z Kujawsko- Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, powinni złożyć wniosek wraz z biznesplanem, załączyć wymagane dokumenty — m.in. sprawozdania finansowe za ostatnie dwa lata działalności lub PIT, zaświadczenie z ZUS i US o niezaleganiu z opłatami składek, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, aktualny wypis z rejestru sądowego — spółki prawa handlowego i inne sądownie rejestrowane podmioty oraz przedstawić propozycje zabezpieczeń pożyczki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu