Leszek Czarnecki rezygnuje z LC Corp

AGO
opublikowano: 11-09-2017, 19:03

Biznesmen chce sprzedać pełny pakiet akcji w spółce LC Corp. Wartość transakcji może przekroczyć 470 mln zł.

O planie sprzedaży poinformował  w komunikacie Open Finance, który dołączył się do konsorcjum negocjującego. Leszek Czarnecki kontroluje 229 mln akcji, co daje mu 51,17 proc. głosów na walnym. Będą one sprzedawane na warszawskiej giełdzie w drodze transakcji pakietowych po cenie sprzedaży nie niższej niż 2,05 zł za jedną akcję. To oznacza, że w przypadku sprzedaży spółki, Czarnecki za swój pakiet otrzymałby co najmniej 470 mln zł.

Leszek Czarnecki
Fot : Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"

Faza schyłkowa?
LC Corp buduje obiekty komercyjne i mieszkaniowe w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Łodzi.  Sztandarową inwestycją dewelopera jest wysoki na 215 metrów Sky Tower w stolicy Dolnego Śląska.

Informacja o wyjściu Leszka Czarneckiego ze spółki zainteresowała inwestorów. W poniedziałek cena akcji dewelopera sięgnęła 2,23 zł, notując zwyżkę o prawie 10 proc., ale na wtorkowej sesji kurs spadał.

W I półroczu 2017 r. zysk netto LC Corp wyniósł 43 mln zł, wobec 93 mln  zł przed rokiem.

Co ciekawe, gorsze wyniki notują także inne podmioty z imperium Czarneckiego. Przykładem jest Getin Noble Bank, który w pierwszym kwartale 2017 r. stracił aż 96,6 mln zł.

Według analityków Bankier.pl, to właśnie ten podmiot może być powodem wyprzedaży. Jego problemy z rentownością, czy dużymi portfelami kredytów frankowych i złych jakościowo kredytów sprzed lat, wyglądają coraz poważniej. Być może właśnie dlatego Czarnecki zbroi się w kapitał.

Wizjoner
Leszek Czarnecki jest większościowym udziałowcem sześciu dużych spółek notowanych na warszawskiej GPW, działających w sektorze finansowym i deweloperskim: Getin Holding, Getin Noble Bank, TU Europa, Open Finance, MW Trade i LC Corp.

W latach 2005, 2006 i 2007 Leszek Czarnecki został uznany za „Gracza Roku” w rankingu organizowanym przez polską edycję magazynu Forbes. W 2009 r. uzyskał tytuł „Przedsiębiorcy XX-lecia” w konkursie Puls Biznesu i otrzymał nagrodę honorową, przyznaną mu przez Ernst & Young w konkursie „Przedsiębiorca Roku”.
2011 rok to kolejna nagroda dla „Przedsiębiorcy Roku 2010” przyznana w plebiscycie organizowanym przez organizację Pracodawców RP i Puls Biznesu. W tym samym roku otrzymał również wyróżnienie „Business Leader of the Year” przyznawane przez Warsaw Business Journal.

Majątek Leszka Czarneckiego wyceniany jest obecnie na ponad 3,5 mld zł.
 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AGO

Polecane