Leszek Czarnecki rezygnuje z LC Corp

AGO
opublikowano: 11-09-2017, 19:03

Biznesmen chce sprzedać pełny pakiet akcji w spółce LC Corp. Wartość transakcji może przekroczyć 470 mln zł.

O planie sprzedaży poinformował  w komunikacie Open Finance, który dołączył się do konsorcjum negocjującego. Leszek Czarnecki kontroluje 229 mln akcji, co daje mu 51,17 proc. głosów na walnym. Będą one sprzedawane na warszawskiej giełdzie w drodze transakcji pakietowych po cenie sprzedaży nie niższej niż 2,05 zł za jedną akcję. To oznacza, że w przypadku sprzedaży spółki, Czarnecki za swój pakiet otrzymałby co najmniej 470 mln zł.

Leszek Czarnecki
Fot : Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"

Faza schyłkowa?
LC Corp buduje obiekty komercyjne i mieszkaniowe w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Łodzi.  Sztandarową inwestycją dewelopera jest wysoki na 215 metrów Sky Tower w stolicy Dolnego Śląska.

Informacja o wyjściu Leszka Czarneckiego ze spółki zainteresowała inwestorów. W poniedziałek cena akcji dewelopera sięgnęła 2,23 zł, notując zwyżkę o prawie 10 proc., ale na wtorkowej sesji kurs spadał.

W I półroczu 2017 r. zysk netto LC Corp wyniósł 43 mln zł, wobec 93 mln  zł przed rokiem.

Co ciekawe, gorsze wyniki notują także inne podmioty z imperium Czarneckiego. Przykładem jest Getin Noble Bank, który w pierwszym kwartale 2017 r. stracił aż 96,6 mln zł.

Według analityków Bankier.pl, to właśnie ten podmiot może być powodem wyprzedaży. Jego problemy z rentownością, czy dużymi portfelami kredytów frankowych i złych jakościowo kredytów sprzed lat, wyglądają coraz poważniej. Być może właśnie dlatego Czarnecki zbroi się w kapitał.

Wizjoner
Leszek Czarnecki jest większościowym udziałowcem sześciu dużych spółek notowanych na warszawskiej GPW, działających w sektorze finansowym i deweloperskim: Getin Holding, Getin Noble Bank, TU Europa, Open Finance, MW Trade i LC Corp.

W latach 2005, 2006 i 2007 Leszek Czarnecki został uznany za „Gracza Roku” w rankingu organizowanym przez polską edycję magazynu Forbes. W 2009 r. uzyskał tytuł „Przedsiębiorcy XX-lecia” w konkursie Puls Biznesu i otrzymał nagrodę honorową, przyznaną mu przez Ernst & Young w konkursie „Przedsiębiorca Roku”.
2011 rok to kolejna nagroda dla „Przedsiębiorcy Roku 2010” przyznana w plebiscycie organizowanym przez organizację Pracodawców RP i Puls Biznesu. W tym samym roku otrzymał również wyróżnienie „Business Leader of the Year” przyznawane przez Warsaw Business Journal.

Majątek Leszka Czarneckiego wyceniany jest obecnie na ponad 3,5 mld zł.
 
 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AGO

Polecane