Leszek Ruta nowym prezesem PKP Przewozy Regionalne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-05-2005, 20:08

Leszek Ruta (47 lat) został powołany przez zgromadzenie wspólników na stanowisko nowego prezesa zarządu PKP Przewozy Regionalne - poinformował w komunikacie przesłanym PAP w czwartek rzecznik prasowy PKP SA Michał Wrzosek.

Leszek Ruta (47 lat) został powołany przez zgromadzenie wspólników na stanowisko nowego prezesa zarządu PKP Przewozy Regionalne - poinformował w komunikacie przesłanym PAP w czwartek rzecznik prasowy PKP SA Michał Wrzosek.

    Nowy prezes został wybrany w drodze otwartego postępowania kwalifikacyjnego trwającego od początku marca (pierwszego tego typu w historii PKP). Do postępowania trwającego dwa miesiące i obejmującego trzy etapy kwalifikacyjne zgłosiło się dziewięciu kandydatów.

    Leszek Ruta związany jest z PKP od 1982 roku. Ukończył Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej. Jest ponadto absolwentem podyplomowych studiów Technicznej Eksploatacji Kolei na tej samej uczelni i na Politechnice Krakowskiej o specjalności Marketing i Zarządzanie w Transporcie. Od 2001 roku związany był ze spółką PKP Intercity, gdzie odpowiadał za sprawy techniki, eksploatacji i nowoczesnych technologii.

    Jest żonaty, ma dwójkę dzieci. Jego hobby to kajakarstwo i jazda na nartach.

    Należąca do Grupy PKP spółka PKP Przewozy Regionalne jest największym w Polsce kolejowym przewoźnikiem realizującym przewozy regionalne. Jest też udziałowcem spółki Koleje Mazowieckie, która wykonuje takie przewozy na terenie woj. mazowieckiego.

    Spółka jest w trakcie negocjowania z samorządami wojewódzkimi umów na finansowanie przewozów regionalnych. Od 6 maja zostaje wstrzymany ruch ok. 90 pociągów regionalnych w woj. podkarpackim. PKP Przewozy Regionalne i Urząd Marszałkowski w Rzeszowie nie doszły bowiem do porozumienia w sprawie umowy na finansowanie tych przewozów.

    Umowy z przewoźnikiem zawarły do tej pory trzy województwa: lubuskie, opolskie i śląskie. W województwach: zachodnio-pomorskim, wielkopolskim  i podlaskim negocjowanie umów jest w fazie końcowej.

    W pozostałych województwach, z wyjątkiem mazowieckiego, gdzie przewozy regionalne realizuje spółka Koleje Mazowieckie, i podkarpackiego, negocjacje jeszcze trwają, choć w dwóch przypadkach (pomorskie i podlaskie) w negocjacjach występują problemy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane