Leszno też chce sprzyjać innowacyjnym przedsiębiorcom

Anna BełcikAnna Bełcik
opublikowano: 2012-09-26 00:00

Ma wspierać młodych i kreatywnych — w Lesznie działalność zainaugurował inkubator przedsiębiorczości.

Chętnych do otworzenia własnej firmy w subregionie leszczyńskim (woj. wielkopolskie) nie brakuje. W dniu oficjalnego otwarcia tutejszego inkubatora przedsiębiorczości poziom wynajmu powierzchni biurowej sięgał 75 proc., najemców znaleziono również dla 85 proc. powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Ale dla innowatorów wciąż jest miejsce.

— Zapraszamy wszystkich, którzy myślą o otwarciu własnej firmy, oraz przedsiębiorców chcących rozwijać swoją działalność. Oferujemy doradztwo, szkolenia oraz wynajem powierzchni niezbędnej do prowadzenia firmy na bardzo atrakcyjnych warunkach — zachęcała podczas inauguracji ośrodka Alicja Szczepińska, prezes Leszczyńskiego Centrum Biznesu, spółki powołanej przez miasto w celu realizacji i nadzoru projektu.

Inkubator powstał z pieniędzy pozyskanych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach działania 1.4. „Wsparcie Przedsię- wzięć związanych z regionalną strategią innowacji”.

Teraz będzie pomagał przedsiębiorcom w początkowym etapie ich działalności. To opcja głównie dla nowych mikro-, małych i średnich firm, istniejących na rynku nie dłużej niż trzy lata. Ich właściciele mogą liczyć na preferencyjne warunki wynajmu biura lub magazynu. Obowiązują zniżki w wysokości 75 proc. w pierwszym roku działalności w inkubatorze, 50 proc. w drugim i 25 proc. w trzecim. W praktyce miesięczny koszt najmu powierzchni biurowej wynosi od 5-15 zł netto za metr kwadratowy. Z tej oferty korzysta już 12 firm, z czego dziewięć to zupełnie nowe spółki. Biznes będą rozwijać m.in. Q-Systems (produkcja rur osłonowych do kabli) oraz Prospectum (agencja opiekunek do dzieci, osób starszych oraz pomocy domowych). W sumie inkubator ma 20 lokatorów. Z oferty ośrodka mogą korzystać także przedsiębiorstwa o dużym potencjale wzrostu lub planujące wdrożenie innowacji, które na rynku działają dłużej niż trzy lata, instytucje świadczące usługi dla biznesu, a także firmy współpracujące na zasadach komercyjnych. Podmioty te nie mogą jednak korzystać z ulg dla „startujących”.