Lewenstein: Rozwiązanie problemu smogu zajmie nam dekadę

opublikowano: 15-05-2018, 20:38

Nie tylko regulacje, innowacje i inwestycje, ale przede wszystkim edukacja i zrozumienie społeczne, są potrzebne do rozwiązania problemu smogu w naszym kraju. Od czego powinniśmy tę walkę o czyste powietrze zacząć, z jakich wzorców czerpać? Jaka jest rola samorządów i biznesu?

- Trzeba zdać sobie sprawę z tego, co tak naprawdę najbardziej przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza w Polsce. InnoEnergy wraz z Deloitte zweryfikowało to w raporcie Clean Air Challenge, nad którym teraz trwają prace i który jasno wskazuje, że głównymi winowajcami są transport i niska emisja – mówi Marcin Lewenstein, dyrektor innowacji w InnoEnergy.

 - Polska ma swoją specyfikę związaną z niską jakością paliw spalanych w indywidualnych paleniskach wykorzystywanych do zapewnienia komfortu cieplnego w nie termomodernizowanych, źle izolowanych domach. One tracą dużo energii, w związku z czym wymagają dużych nakładów, żeby zasilić je w ciepło. I ostatecznie znajdujemy się w sytuacji, w której ludzie nie mogąc sobie pozwolić na ponoszenie bardzo dużych kosztów i nie mając pieniędzy na zmodernizowanie swoich nieruchomości,  palą po prostu czym mogą - mówi Marcin Lewenstein, dyrektor ds. innowacji w InnoEnergy. - W sytuacji, w której kogoś po prostu na coś nie stać, to regulacją nie zmusimy go do tego, aby tego dokonał. Takim osobom musimy stworzyć warunki, w których można się do prawa dostosować, albo to prawo pozostanie martwe i puste. Natomiast w skali kraju oddziaływanie poprzez zaostrzenie regulacji jest skuteczne, ale musi zostać poprzedzone szeroko zakrojoną kampanią informacyjną.  Gros ludzi, jeśli regulacja jest wprowadzona, jakoś się do niej dostosowuje, choć konsekwencje polityczne wprowadzenia przepisów, które nie są zrozumiałe, a niosą za sobą koszty i ograniczają nas, nie pozwalając korzystać z udogodnień do których jesteśmy przyzwyczajeni, są bardzo istotne. Tak więc dla wszystkich decydentów zbudowanie zrozumienia dla tych decyzji i pewnej akceptacji społecznej, jest moim zdaniem warunkiem krytycznym ich wprowadzenia. Tu także mogą pomóc nowe technologie, dzięki którym często możemy utrzymać dotychczasowy styl życia i nie zmieniać przyzwyczajeń, jednocześnie znacznie ograniczając związany z tym niekorzystny wpływ na środowisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy