LG zmienia profil

LG Chem chce budować w Kobierzycach fabrykę baterii do elektrycznych aut. Projektów z branży motoryzacyjnej może być więcej.

Ostateczna decyzja dotycząca fabryki jeszcze nie zapadła. Wiadomo, że zakład mógłby powstać za około 1,5 roku i produkować docelowo 229 tys. akumulatorów rocznie, podaje Reuters. Z informacji „PB” wynika, że chodzi o zakład baterii do samochodów elektrycznych za nawet 1 mld zł, a jego budowa mogłaby ruszyć jeszcze w tym roku. Fabryka mogłaby zatrudniać kilkaset osób.

— Koreańczycy mieli ogłosić taką decyzję w ubiegłym roku, ale sprawa się opóźnia — twierdzi jeden z rozmówców „PB”. Spółki z grupy LG działające już w Kobierzycach na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej muszą wypełnić zobowiązania wobec polskiego rządu — chodzi o utrzymanie miejsc pracy — tylko do końca tego roku. Jeśli dojdzie do inwestycji LG Chem, może to oznaczać, że do produkcji elektroniki i sprzętu AGD Koreańczycy dodadzą wyroby dla branży automotive (obecnie takie fabryki grupa ma na Tajwanie). W grę mogłyby wchodzić systemy do ABS czy ESP, a także lampy samochodowe.Z informacji „PB” wynika, że LG negocjuje granty z rządem.

— Jestem zobowiązany do poufności — ucina pytanie o inwestycję Ryszard Pacholik, wójt Kobierzyc. Maciej Ślęzak, szef tarnobrzeskiej strefy, i Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, również odmówili komentarza. Eksperci przyznają, że magazyny energii, którymi są baterie do samochodów elektrycznych, to dobry kierunek.

— Złożyliśmy do NCBR wniosek o program sektorowy e-user, czyli inteligentnych urządzeń i systemów energetyki rozsianej wartości 2 mld zł. Szansa dla Polski to stworzenie specjalizacji w zarządzaniu energetyką rozsianą na podstawie magazynów energii i urządzeń do sterowania — mówi Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Energetyki i Telekomunikacji. Gdy w 2005 r. do Polski wchodziły firmy z grupy LG, LG Philips LCD (LG Display) obiecał 1,4 mld zł inwestycji i 2,8 tys. miejsc pracy. Potem firma obniżyła inwestycje do 1,1 mld zł i 1,9 tys. etatów. Łącznie firmy z grupy w Kobierzycach, w tym LG Innotek, LG Chem, Heesung Electronics, Ohsung Display, Dongyang Electronics, ścięły plany z 2,6 mld zł inwestycji do 1,9 mld zł i z 9,6 tys. miejsc pracy do 5,6 tys. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / LG zmienia profil