Libet nie sprzeda akcji poniżej 16 zł

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 01-06-1999, 00:00

Libet nie sprzeda akcji poniżej 16 zł

Od 7 do 11 czerwca inwestorzy będą mogli składać zapisy na nowe akcje spółki Libet z Libiąża. Nie wiadomo jeszcze jednak, czy dojdzie do publicznej oferty. Wszystko zależy od poziomu, na jakim zostanie ustalona cena emisyjna.

W publicznej subskrypcji, spółka zamierza skierować do inwestorów 600 tys. walorów serii E, o wartości nominalnej 2 zł każdy. Ich cena emisyjna nie jest jeszcze ustalona, ale nie będzie ona niższa niż 12 zł za sztukę. Emisja dojdzie do skutku, jeżeli zostaną złożone zapisy na co najmniej 350 tys. papierów. Nie wiadomo jednak, czy sama spółka nie zrezygnuje z jej przeprowadzenia. Wszystko zależy bowiem od ceny emisyjnej, po jakiej te papiery będą sprzedawane. Zdaniem Grzegorza Gołaskiego, prezesa Libetu, który jest zarazem największym udziałowcem (należy do niego prawie 90 proc. akcj firmy) minimalna cena emisyjna na poziomie 12 zł jest pewnym nieporozumieniem. Powinna się ona kształtować na poziomie 18-20 zł. Taka jest według niego wartość tych papierów.

— Jeżeli proponowana przez inwestorów cena będzie niższa niż 16 zł, to nie zgodzę się na przeprowadzenie emisji — dodaje.

Zdaniem jednego z analityków, nie powinno być jednak z tym większych problemów. Spółka ma przed sobą duże perspektywy. Teren Śląska, na którym koncentruje się działalność firmy, jest obecnie jednym wielkim placem budowy, a firma ma tam bardzo mocną pozycję. Poza tym, z uwagi na niewielką liczbę akcji, które będą przedmiotem publicznej oferty, jest bardzo prawdopodobne, że nawet po cenie 18 zł za walor spotka się ona z dużym zainteresowaniem ze strony „szczególnej“ grupy inwestorów.

Libet specjalizuje się przede wszystkim w produkcji materiałów budowlanych. W strukturze przychodów ponad 80 proc. stanowi betonowa kostka brukowa. Spółka posiada status zakładu pracy chronionej. Został on jej przyznany na okres od 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2001.

Środki z emisji mają zostać przeznaczone na budowę przez Libet 2000 — spółkę w 100 proc. zależną od Libetu, nowego zakładu w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Żorach. Ma on ruszyć jeszcze w sierpniu tego roku. Libet udzieli w tym celu spółce córce pożyczki wysokości 3,7 mln zł. Drugim pod względem nakładów celem emisji jest budowa żwirowni w Oświęcimiu- -Dworach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Libet nie sprzeda akcji poniżej 16 zł