Liczba aktywnych mikrofirm przekroczyła 2 mln

opublikowano: 12-11-2013, 00:00

Coraz chętniej przechodzimy na własną działalność gospodarczą. Szacunki Tax Care wskazują, że w kraju działa blisko 2,3 mln „żywych” mikrofirm.

Tax Care wyliczył ostatnio, że jeśli jednoosobowych firm będzie przybywać w takim tempie jak we wrześniu, to za 7 miesięcy ich liczba przekroczy 3 mln. Teraz analitycy Tax Care podjęli próbę oszacowania liczby jednoosobowych

Zobacz więcej

FOT. RGB Stock

firm, faktycznie prowadzących działalność gospodarczą — szacunki sporządzono na podstawie danych z Ministerstwa Finansów o liczbie podatników, którzy w tym roku rozliczyli dochody z działalności gospodarczej. Szybka kalkulacja. Wiadomo już, że podatkiem liniowym, ryczałtem i kartą podatkową za 2012 r. rozliczyło się ponad 1,08 mln przedsiębiorców.

Dokładnych danych nie ma natomiast w odniesieniu do osób rozliczających się skalą (dostępne sprawozdania wskazująna ponad 1,62 mln osób, ale mowa tu zarówno o przedsiębiorcach, jak i ich małżonkach; szczegółowe zestawienia zostaną opublikowane dopiero w grudniu). Tax Care — kierując się proporcjami z 2012 r. — przyjmuje, że w tym roku było ich ok. 1,2 mln. Sumując: w kraju mamy obecnie prawie 2,3 mln „żywych” mikrofirm, a w grupie tej znajdują się osoby, dla których działalność gospodarcza stanowiła jedyne źródło utrzymania oraz takie, które łączyły ją z innymi dochodami, np. stałą pracą.

Danych o liczbie jednoosobowych firm dostarcza również rejestr REGON — z zestawień wynika, że pod koniec września 2013 r. w kraju funkcjonowało ich ponad 2,96 mln, czyli o ponad 63,8 tys. więcej niż w analogicznym czasie w 2012 r. Zaznaczyć należy, że dane te nie świadczą jednoznacznie o ilości firm, które faktycznie prowadzą działalność gospodarczą, bo część z nich ma status zawieszonych (a działalność można zawiesić nawet na dwa lata).

Z informacji Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika, że w ciągu ostatniego roku z takiej możliwości skorzystało 311 tys. przedsiębiorców. Danych o liczbie aktywnych firm dostarcza też Zakład Ubezpieczeń Społecznych — w pierwszym kwartale 2013 r. składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe opłacało za siebie 757,7 tys. przedsiębiorców (bez osób, które dodatkowo osiągają dochód z pracy na etacie, wyższy od płacy minimalnej).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu