Liczy się tylko zaufanie

Wiktor Krzyżanowski
27-06-2002, 00:00

Zaufanie jest fundamentem współczesnej gospodarki rynkowej. Tę tezę udowodnili wczoraj inwestorzy całego świata, reagując paniczną wyprzedażą na kolejną informację o przypadku „enronitis” w amerykańskiej spółce. Tym razem telekomunikacyjny gigant WorldCom zaksięgował sobie nie tu gdzie trzeba — bagatela — 4 mld USD. Całe szczęście, że nie zgubił.

Cała sprawa jednak wcale nie jest śmieszna. W erze funduszy inwestycyjnych i emerytalnych nie ma innej gwarancji powodzenia gospodarczego niż zaufanie inwestorów do zarządów spółek i ich audytorów. Bez niego nikt nikomu nie da żadnych pieniędzy. A bez pieniędzy nie da się ich pomnażać (przepraszam za truizm).

Dlatego od kilku tygodni euro umacnia się do dolara. A właściwie należałoby napisać, że amerykańska waluta traci do innych. Inwestorzy stracili bowiem zaufanie do aktywów denominowanych w dolarach. I mimo że jeszcze rok temu wydawało się to mało prawdopodobne, odwracają się do amerykańskiej gospodarki plecami. Skutkiem może być nie tylko kontynuacja bessy na giełdach, ale przede wszystkim odwlekanie momentu odbicia największej gospodarki świata. A że w dobie globalizacji gospodarki wszystkich krajów działają jak system naczyń połączonych, spadki w USA powodują spadki na świecie, a brak odbicia w Stanach Zjednoczonych na pewno nie wróży dobrze perspektywom rozwoju innych państw, w tym Polski.

W tym kontekście widać bardzo wyraźnie, jak ważne jest, by cały świat miał zaufanie do Polski, do stabilności i siły naszej waluty. Wszak pieniądze znad Wisły o wiele łatwiej wycofać niż z giełd USA. Dlatego walka z inflacją i stabilizacja finansów publicznych to główne zadania urzędników w naszym kraju. RPP — choć nie bez potknięć — dotąd wywiązywała się ze swojego obowiązku. Rząd na razie ogranicza się do szumnych zapowiedzi i szukania kozłów ofiarnych. I oby na tym nie skończył. Bo już nikt Polsce nie zaufa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Liczy się tylko zaufanie