Liderami WIG20 i Azja

Anna Borys
opublikowano: 08-10-2007, 00:00

RANKING „PB”

GPW w cieniu zagranicy

Najlepsze wyniki w poprzednim miesiącu osiągnęły zagraniczne produkty. Niekwestionowanym liderem był AIG Akcji Chińskich i Azjatyckich. Jego klienci zarobili we wrześniu 6,89 proc. Jednocześnie produkt awansował w rankingu „PB” na pierwsze miejsce od początku roku w kategorii akcyjne zagraniczne. Inne fundusze dedykowane azjatyckiemu rynkowi także znakomicie radziły sobie w ostatnim miesiącu.

To zasługa paru nakładających się sprzyjających czynników. Podstawowym motorem zwyżki jest utrzymujące się wysokie tempo wzrostu chińskiego PKB. Dodatkowo po decyzji Fed o cięciu stóp procentowych i zapowiedziach, że to nie ostatnia obniżka, dolar stracił na wartości. W konsekwencji międzynarodowy kapitał odwraca się od USA i płynie do bardziej zmiennych, ale rentownych rynków, m.in. azjatyckich. Od początku września na tamtejsze parkiety trafiło blisko 8 mld USD z międzynarodowych funduszy. Warto zaznaczyć, że od początku roku jest to w sumie zaledwie 12,6 mld USD. Zatem największy napływ nastąpił właśnie we wrześniu. Te wszystkie czynniki złożyły się na to, że główny indeks giełdy w Szanghaju, SSE Composite Index, zyskał od początku września 6,39 proc. Wygląda na to, że w najbliższym czasie silny trend wzrostowy w tym regionie nie jest zagrożony.

Jednak nie wszystkie fundusze zagraniczne mogą pochwalić się tak wysoką stopą zwrotu we wrześniu. Średni wynik w tej kategorii to 1,28 proc. Statystyki zaniżają produkty dedykowane rynkom rozwiniętym. Najsłabiej w tym okresie radził sobie PKO/CS Małych i Średnich Spółek Japońskich. Wartość jego portfela spadła o 5,69 proc. Ten fundusz zajmuje także ostatnie miejsce w rankingu „PB”. Od początku roku stracił on 13,5 pkt. Nieco lepiej radzą sobie produkty inwestujące na Wall Street i w Europie Zachodniej. Jednak większość z nich we wrześniu osiągnęła ujemną stopę zwrotu.

Na warszawskim parkiecie nie można już liczyć na dwucyfrowe miesięczne wzrosty wartości jednostek inwestycyjnych, jak to się działo w pierwszym półroczu. Najlepszy wynik we wrześniu to 2,35 proc. Wypracował go DWS Akcji, którym zarządza Jarosław Niedzielewski. Fundusz w 60 proc. inwestuje w spółki wchodzące w skład WIG20, pozostałe aktywa lokowane są poza indeksem blue chipów. Inne produkty o podobnej strategii także były w czołówce wzrostów. Zdecydowanie gorsze wyniki wypracowały fundusze dedykowane sektorowi małych i średnich spółek. Najsłabiej radził sobie Pioneer Małych i Średnich Spółek — z wynikiem 4,2 proc.

Wrzesień na parkiecie należał do dużych i płynnych spółek. Indeks WIG20 wzrósł w tym okresie 0,89 proc., podczas gdy mWIG40 zjechał o 4,28 proc., a sWIG80 stracił 1,81 proc. Średnia stopa zwrotu w tej kategorii akcyjne polskie

wyniosła -0,66 proc.

Wahania na Giełdzie Papierów Wartościowych lepiej znoszą produkty zrównoważone i mieszane. Średni wynik w tej kategorii jest dodatni i wynosi 0,09 proc. Liderem wzrostu we wrześniu był UniKorona Zrównoważony z wynikiem 1,24 proc. Dobry rezultat w poprzednim miesiącu nie wystarczył jednak, by zająć pierwsze miejsce w rankingu „PB”. Na szczyt klasyfikacji we wrześniu z drugiego miejsca w sierpniu awansował Noble Fund Mieszany. Zgromadził on od początku roku już 10 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu