Lidzbark Warmiński inwestuje

opublikowano: 28-01-2011, 11:54

Miasto uzbroi grunty w specjalnej strefie. Jego samorząd obiecuje, że przychyli nieba inwestorom.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna powiększyła się o ponad 21 ha w Lidzbarku Warmińskim. Miasto, które liczy 14 tys. mieszkańców, chce teraz uzbroić tereny inwestycyjne przy ul. Olsztyńskiej objęte strefą, w której przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność gospodarczą na uprzywilejowanych warunkach. Trwa właśnie przetarg na budowę drogi i infrastruktury. Szacuje się, że będzie to kosztować około 4 mln zł, ale miasto nie zostanie z tym wydatkiem samo, bo z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur otrzyma dotację na poziomie 85 proc.

Tam, gdzie dziś jest puste pole w 2012 r. powstanie droga dojazdowa oraz wodociągi i kanalizacja, oświetlenie, chodniki i ścieżki rowerowe.
- Przygotowujemy tereny inwestycyjne, by przyciągnąć inwestorów. Są one zlokalizowane przy drodze wojewódzkiej, co podnosi ich atrakcyjność. Nasz rynek pracy jest nienasycony, bezrobocie na poziomie powiatu przekracza 20 proc. co powoduje, że ludzie są skłonni iść do pracy za mniejsze pieniądze. Urząd miejski wraz z urzędem pracy jest gotów zorganizować szkolenia dla mieszkańców, które przygotują ich do pracy u inwestujących u nas przedsiębiorców - zapewnia Artus Wajs, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Lidzbarska strefa początkowo zajmowała 6,2 ha. Miasto podjęło decyzję o jej poszerzeniu, gdy 4 ha zakupiła firma Eko Warmia, działająca w branży energii odnawialnej. W Lidzbarku buduje zakład, który będzie produkował paliwo dla elektrociepłowni z biomasy rolniczej. Krzysztof Nowocieński, dyrektor projektu Eko Warmii, chwali lidzbarski samorząd za współpracę z biznesem i zachęca przedsiębiorców do inwestowania w mieście.
- Uważam, że sukces biznesu co najmniej w połowie zależy od tego, jak układa się współpraca z samorządem. To on bardzo często decyduje o tym, że czy inwestycja się powiedzie, a nasza współpraca układa się bardzo dobrze. Cenię sobie fachowość i właściwe podejście do biznesu lidzbarskiego samorządu - zaznacza Krzysztof Nowocieński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane