Lighthizer radzi Bidenowi utrzymać cła na import z Chin

opublikowano: 12-01-2021, 12:22

Przedstawiciel USA ds. Handlu Robert Lighthizer wezwał przyszłego prezydenta Joe Bidena do utrzymania ceł nałożonych na import z Chin, bo jego zdaniem zmieniły relacje na korzyść USA, informuje AFP.

W wywiadzie dla The Wall Street Journal Lighthizer bronił taktyki administracji Donalda Trumpa polegającej na nakładaniu od 2018 roku ceł na import z Chin wartości setek miliardów dolarów.

- Zmieniliśmy sposób myślenia ludzi o Chinach – powiedział Lighthizer. – Przekształciliśmy sposób myślenia ludzi o handlu. Mam nadzieje, że będzie to kontynuowane – dodał.

Bob Lighthizer, fot. Bloomberg
Bob Lighthizer, fot. Bloomberg

Ostrzegł przed powrotem do polityki z lat 90. XX wieku, koncentrującej się zbytnio na dialogu z władzami Chin, który jego zdaniem „nic nie dał”.

- Wszystko to było tylko stratą czasu – stwierdził.

Joe Biden, który 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na stanowisko prezydenta USA, zapowiadał, że nie planuje natychmiastowej zmiany polityki handlowej wobec Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane