Lindsey: koszt wojny z Irakiem sięgnie 100-200 mld USD

Marek Druś
16-09-2002, 11:22

Koszt ewentualnego konfliktu zbrojnego z Irakiem wyniesie ok. 100-200 mld USD, powiedział ‘The Wall Street Journal’ Lawrence Lindsey, jeden z najbliższych doradców prezydenta George W. Busha, szef Narodowej Rady Ekonomicznej.

Lindsey powiedział, że wojna z Irakiem będzie kosztować budżet USA ok. 1-2 proc. PKB, który sięga ok. 10 bln USD. Według doradcy prezydenta Busha, budżet nie odczuje zbyt mocno takiego wydatku. Jak podkreślił, ani go nie osłabi, ani nie wywoła prognozowanego przez niektórych ożywienia w gospodarce spowodowanego zwiększonymi wydatkami państwa.

Gazeta podkreśla, że wydatek na ‘wojnę z Irakiem’ rzędu 100-200 mld nie zwiększy znacznie długu federalnego, którego wielkość szacuje się na 3,6 bln USD. Jest jednak wyraźnie większy, niż 50 mld USD, o których nieoficjalnie mówiło się w kręgach zbliżonych do Pentagonu.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lindsey: koszt wojny z Irakiem sięgnie 100-200 mld USD