Linie lotnicze KLM zapowiadają roczną stratę

opublikowano: 06-01-2003, 09:48

KLM Royal Dutch Airlines, holenderski przewoźnik lotniczy, spodziewa się gorszych wyników w bieżącym roku obrotowym, kończącym się 31 marca 2003. Koncern lotniczy zapowiedział roczną stratę netto ze względu na utrzymujące się spowolnienie gospodarcze i napiętą sytuację międzynarodową.

Czwarty przewoźnik lotniczy w Europie zanotował w grudniu 6 proc. wzrost przewozów, jednak koncern oczekiwał wzrostu o 11 proc. Proporcje pomiędzy przewozem pasażerów i towarów spadły do 74,6 proc. z 75,1 proc. Wartość przewozów cargo pozostała bez zmian.

Spółka zapowiedziała, że po rozczarowujących wynikach minionego kwartału, będzie bardzo trudne uzyskanie pozytywnego wyniku operacyjnego i spodziewa się straty w całym roku obrotowym. Wpływ na kiepski wynik przewoźnika miały przede wszystkim rosnące ceny ropy, związane ze strajkiem w Wenezueli i napięta sytuacja międzynarodowa, która, obok ryzyka ataków terrorystycznych, zniechęca pasażerów do korzystania z tego, wciąż najbezpieczniejszego środka transportu.

Akcje KLM straciły na giełdzie w Amsterdamie 5,9 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Linie lotnicze KLM zapowiadają roczną stratę