Lista najbardziej przyszłościowych zawodów

opublikowano: 08-02-2018, 22:59

Rozwój technologii na całym świecie wypiera z rynku pracy jedne specjalizacje, ale w ich zastępstwie pojawiają się nowe. Teraz dzieje się to szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Programista, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, analityk biznesowy, inżynier R&D i specjalista ds. automatyzacji - te zawody będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy w tym roku, twierdzą analitycy agencji Hays. Na podstawie planów pracodawców na 2018 r. wnioskują, że sporo zajęć w najbliższym czasie będą mieli również eksperci od przetwarzania danych, automatyzacji, a także intensywnie rozwijanej sztucznej inteligencji. Pracy dla nich z pewnością nie zabraknie, zarówno w obszarze IT i automatyzacji procesów, jak i w przemyśle. 

Programiści pozostaną jedną z najbardziej poszukiwanych grup specjalistów na rynku pracy.
Zobacz więcej

Programiści pozostaną jedną z najbardziej poszukiwanych grup specjalistów na rynku pracy. Bloomberg

Na popularyzację nowych specjalizacji wpływ będzie mieć m.in. rosnąca w zawrotnym tempie ilość gromadzonych przez przedsiębiorstwa danych, które bez umiejętnego zarządzania nimi i analizy pozostają niemal bezużyteczne. A to właśnie dane przekładają się skuteczność urządzeń internetu rzeczy, działanie robotów czy “samouczących” się systemów.

Popularne pozostaną również bardziej “tradycyjne” specjalizacje IT - zapotrzebowanie na programistów czy deweloperów oprogramowania utrzyma się na niezmiennie wysokim poziomie. Poszukiwani powinni być także inżynierowie z doświadczeniem w realizacji projektów badawczo-rozwojowych. 

Ponadto - jak zauważają analitycy - przedsiębiorstwa coraz częściej zaczynają się koncentrować na kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem. Rosnące obawy przed atakami hakerów mogą powoli kształtować również popyt na specjalistów z tego obszaru. 

Dodatkowo wiele firm, w ramach dostosowań do majowych zmian wynikających z unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, zdecyduje się na zatrudnienie osoby kompetentnej w tym zakresie lub wydzielenie odrębnego stanowiska w już zatrudnionych zespołach IT. 

A w związku z tym, że realizowane obecnie projekty IT zahaczają jednocześnie o wiele dziedzin technologicznych i biznesowych, od specjalistów wymagać będzie się już nie tylko twardych umiejętności programistycznych, ale także wielu tzw.  kompetencji miękkich i umiejętności komunikowania się ze współpracownikami. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu