Czytasz dzięki

Litewska Ignitis dostała setki milionów

Ignitis Group, czyli dawną Lietuvos Energija, można nazwać litewską PGE, ponieważ to grupa energetyczna kontrolowana przez państwo.

Dalsze porównania są trudne, ponieważ litewska firma rozpędza się na zielonej ścieżce rozwoju, na którą PGE dopiero chce wejść. Ignitis przeprowadza właśnie ofertę publiczną i wchodzi na giełdę w Wilnie i w Londynie. Ze sprzedaży akcji pozyskał 450 mln EUR, z czego 4 proc. (67,5 mln EUR) wyłożył Bank Odbudowy i Rozwoju. Plany Ignitis obejmują inwestycje w energetykę wiatrową na lądzie i na morzu, energetykę słoneczną, a także inwestycje w inteligentne sieci. Do 2023 r. firma chce rozwinąć 1,6-1,8 GW nowych mocy w odnawialnych źródłach energii. Ignitis inwestuje też w Polsce. Prowadzi już handel energią elektryczną, ma na koncie również przejęcia w sektorze wiatrowym i słonecznym.

67,5 mln EUR Tyle pieniędzy wykłada Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju na sfinansowanie rozwoju litewskiej Ignitis Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane