Litwa, Łotwa i Estonia czołgają się po dnie

RAV
opublikowano: 29-07-2009, 00:00

Litewska gospodarka skurczyła się o 22,4 proc. Polscy przedsiębiorcy nie tracą jednak wigoru.

Litewska gospodarka skurczyła się o 22,4 proc. Polscy przedsiębiorcy nie tracą jednak wigoru.

Dane płynące od naszego wschodniego sąsiada są porażające. Jak wynika ze wstępnych wyliczeń litewskiego urzędu statystycznego — tamtejsza gospodarka skurczyła się w II kwartale aż o 22,4 proc. Tak źle nie było od niemal 20 lat — grzmią ekonomiści, którzy spodziewali się 17,7-procentowego tąpnięcia. W tym samym okresie 2008 r. PKB wzrosło o 5,2 proc.

— Miejmy nadzieję, że dobrnęliśmy do dna — mówi Violeta Klyviene, ekonomistka Danske Banku.

Litwa to jednak nie jedyny kraj w tym regionie, który został mocno poturbowany przez globalny kryzys. Podobny dramat przeżywają Łotwa i Estonia, które w latach 2004-06 rozwijały się najszybciej w całej Unii Europejskiej. Teraz płacą za przekroczenie prędkości. W I kwartale ich gospodarki skurczyły się odpowiednio o 8,5 i 15,6 proc. (dane za II kwartał zostaną opublikowane na początku sierpnia).

Nasze obroty handlowe z trzema krajami bałtyckimi lecą na łeb na szyję (patrz wykres). Większość polskich przedsiębiorców obecnych na tamtejszych rynkach nie traci jednak wigoru.

— Firmy, choć nie są zachwycone sytuacją, to zachowują optymizm. Ich zdaniem, dzięki zagranicznym pożyczkom udzielonym rządom sytuacja zacznie się wkrótce stabilizować — mówi Stanisław Pohoryło z Krajowej Izby Gospodarczej.

Potwierdza to Lech Gabrielczak, dyrektor ds. eksportu Grupy Atlas.

— W ciągu ostatnich kilku miesięcy na Łotwie zbankrutowało wiele podmiotów, w tym także niektórzy z naszych partnerów handlowych. Dlatego musimy budować własne struktury sprzedażowe. Oczywiście, obecnie wymaga to nakładów, ale jest inwestycją na przyszłość. W planach mamy podobne działania na Ukrainie — zapowiada.

Dobre nastroje nie opuszczają też PKN Orlen, właściciela litewskiej rafinerii.

— Tak jak wszędzie również w Możejkach obserwujemy silną presję na marże i dyferencjał. Jednak znaczna część tamtejszej produkcji jest eksportowana, więc sytuacja gospodarcza wprost nas nie dotyka — zapewnia Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

Gorzej prezentuje się kondycja branży hotelarskiej.

— Zarządzamy hotelem Novotel w Wilnie. To branża bardzo podatna na oddziaływanie czynników makroekonomicznych. W ostatnim roku spadki przychodów wahają się między 10 a 50 proc. miesiąc do miesiąca. Liczba klientów jest odczuwalnie niższa. Spadek wynosi około 15 proc. — skarży się Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane