Litwa: Nadchodzi kolejna fala emigracji zarobkowej

PAP
21-03-2009, 14:48

Zbliża się kolejna fala emigracji zarobkowej. Agencje pośrednictwa pracy na Litwie twierdzą, że w ciągu ostatnich miesięcy, w porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba osób chcących wyjechać do pracy za granicę podwoiła się.

Eksperci zaznaczają, że w porównaniu z poprzednimi latami, obecnie ludzie wyjeżdżają nie w celu zarobienia większych pieniędzy, ale by zarobić cokolwiek. Zmusza ich do tego rosnące na Litwie bezrobocie (8,2 proc.), a także kredyty bankowe.

Dyrektor litewskiego Instytutu Pracy i Badań Społecznych Bogusław Grużewski z przykrością odnotowuje, że władze kraju przymykają oczy na rosnącą emigrację.

Jego zdaniem, jest to dogodne dla władz, gdyż kraj opuszcza najbardziej niezadowolona grupa osób - potencjalni organizatorzy zamieszek. Poza tym wyjeżdżający pozytywnie wpływają na statystykę bezrobocia w kraju.

Litwa od lat przoduje w UE pod względem emigracji zarobkowej. Według danych litewskiego Departamentu Statystyki od 1990 roku kraj, który liczy niecałe 3,5 mln osób, opuściło już 500 tys. ludzi.

W ubiegłym roku z Litwy wyjechało około 17 tys. osób, o ponad 3 tys. więcej w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Jedynie w grudniu ubiegłego roku na zarobek wyjechało ponad 1,5 tys. Litwinów. Szacuje się, iż obecnie za granicą pracuje ok. 350 tys. obywateli Litwy, co stanowi ok. 10 proc. mieszkańców kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Litwa: Nadchodzi kolejna fala emigracji zarobkowej