Litwa nie wprowadzi euro przed 2010 rokiem

(Artur Szymański)
opublikowano: 07-09-2006, 18:53

Litwie nie uda się wprowadzić euro przed 2010 rokiem - poinformował w czwartek minister finansów tego kraju, Zigmantas Balczytis.

Litwie nie uda się wprowadzić euro przed 2010 rokiem - poinformował w czwartek minister finansów tego kraju, Zigmantas Balczytis.

"Możemy sprostać kryteriom z Maastricht w 2009 roku i rok później wejść do strefy euro" - powiedział minister po spotkaniu z prezydentem Valdasem Adamkusem i prezesem banku centralnego Reinoldijusem Sarkinasem.

Docelową datę wprowadzenia euro rząd zamierza ogłosić jeszcze we wrześniu.Litwa planowała wejście do strefy euro w 2007 roku, jednak w maju bieżącego roku Komisja Europejska rozwiała jej nadzieje, tłumacząc to zbyt wysoką inflacją.

Litwa spełniła wszystkie wymagania wspólnej waluty, określone w tzw. kryteriach z Maastricht, poza inflacją, która o 0,1 punktu procentowego przekracza limit wyznaczony na 2,6 proc. W dodatku KE prognozuje, że w ciągu roku wzrośnie ona na Litwie do 3,5 proc.

Podstawą do określenia dopuszczalnej inflacji kraju kandydującego do strefy euro jest średni poziom w trzech krajach UE o najniższej inflacji, powiększony o 1,5 punktu procentowego. Obecnie są to Polska, Szwecja i Finlandia - z tych trzech krajów tylko Finlandia jest w strefie euro. Litwa daremnie domagała się, by brać pod uwagę wskaźnik inflacji w krajach euro, który jest wyższy. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Litwa nie wprowadzi euro przed 2010 rokiem