Litwa zaostrza warunki kwarantanny i przedłuża ją do 31 stycznia

PAP
opublikowano: 13-12-2020, 21:13

Na Litwie od środy w związku z sytuacją epidemiczną zostanie zamkniętych większość sklepów, ograniczona będzie możliwość poruszania się – zdecydował rząd podczas niedzielnego posiedzenia. Kwarantanna w kraju została przedłużona do 31 stycznia.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wśród krajów europejskich Litwa zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby zakażeń koronawirusem w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a pod względem przypadków śmiertelnych wśród osób zakażonych - jest na 13. pozycji.

Średnia infekcji na Litwie w sobotę wyniosła 1146,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców, co przewyższa wskaźniki Luksemburga, który dotychczas przodował pod tym względem.

Od środy do 31 stycznia na Litwie mają być czynne tylko sklepy spożywcze, apteki i sklepy z artykułami medycznymi.

Do 3 stycznia ograniczona będzie możliwość wychodzenia z domu, a poza teren rejonu zamieszkania można będzie wyjechać tylko do pracy, na pogrzeb i w celach medycznych. Za wyjątkiem nagłych przypadków spotykać się można będzie tylko z osobami z jednego gospodarstwa domowego.

Wszystkie placówki edukacyjne będą pracować zdalnie. Jedynie przedszkola będą musiały przyjmować dzieci, jeśli ich rodzice nie mają możliwości pracy zdalnej.

Kwarantannę na Litwie wprowadzono 7 listopada i miała początkowo obowiązywać do 17 grudnia. Następnie została wydłużona do 31 grudnia. Dotychczas czynne były wszystkie sklepy, które musiały jednak przestrzegać odpowiednich wytycznych sanitarnych. Zajęcia przedszkolne i w szkołach podstawowych odbywały się na miejscu.

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano 2 849 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzono kolejnych 24 zgonów.

Od początku epidemii na Litwie zarejestrowano 93 101 przypadków koronawirusa. Obecnie choruje 52 994 osób. Dotychczas z powodu Covid-19 zmarło 815 chorych, a z powodu chorób współistniejących – kolejnych 400.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane