Litwini wydłużyli wiek emerytalny

PAP
09-06-2011, 12:52

Wiek emerytalny na Litwie do 2026 roku zostanie stopniowo wydłużony do 65 lat i ujednolicony dla kobiet i mężczyzn - zadecydował w czwartek litewski sejm.

Nowelizację ustawy o ubezpieczeniach społecznych poparło 60 posłów w 141-osobowym parlamencie, 42 było przeciwko, 12 - wstrzymało się od głosu.

Przeciwnicy wydłużenia wieku emerytalnego - partie opozycyjne, głównie socjaldemokraci - twierdzą, że teraz "wielu ludzi w ogóle nie doczeka się emerytury", albo "będzie się starało o uzyskanie rent".

Za wydłużeniem wieku emerytalnego opowiedzieli się przede wszystkim konserwatyści. Popiera ich też prezydent kraju Dalia Grybauskaite, która w czwartek powiedziała dziennikarzom, że "Litwa już wcześniej musiała to uczynić".

Wiek emerytalny na Litwie będzie wydłużany stopniowo poczynając od przyszłego roku - dla kobiet o 4 miesiące, dla mężczyzn o 2 miesiące w ciągu roku. Wiek emerytalny 65 lat zostanie osiągnięty w 2026 roku.

Obecnie na Litwie kobiety prawo do emerytury nabywają po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni - 62,5.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Litwini wydłużyli wiek emerytalny