LOCKHEED MARTIN: ALIANT OPTIMUSA

Arkadiusz Braumberger, Jarosław Sroka
opublikowano: 07-07-1999, 00:00

LOCKHEED MARTIN: ALIANT OPTIMUSA

Amerykański koncern przejmie pakiet strategiczny nowosądeckiej grupy

ROZSĄDNY: Prezes Roman Kluska zdecydował się jednak podzielić Optimusem, który wyrasta na bezkonkurencyjną firmę branży IT. fot. Borys Skrzyński

W najbliższych dniach Lockheed Martin zostanie partnerem strategicznym holdingu Optimusa. Szczegóły tego projektu nie są jeszcze znane. Roman Kluska na razie nie potwierdza tej informacji.

Roman Kluska, prezes i główny właściciel nowosądeckiego holdingu, zmienił zdanie. Współpraca z amerykańskim gigantem zbrojeniowym będzie znacznie szersza. Pierwotnie miała ona dotyczyć jedynie spółki Optimus- -Lockheed Martin, która w założeniach zarządu nowosądeckiej firmy ma zostać krajowym liderem w branży integracji systemów informatycznych. Okazało się jednak, że twórca i właściciel spółki zdecydował się sprzedać pakiet — podobno nawet 51 proc. nowosądeckiej grupy. Transakcja zostanie zawarta w ciągu tygodnia.

Gwałtowny rozwój

Zdaniem Romana Kluski, LM dysponuje technologiami, które wciąż pozostają poza zasięgiem firm europejskich. O sile nowej struktury ma więc zadecydować doświadczenie i właśnie technologiczna potęga, którymi dysponuje oddział amerykańskiego koncernu, oraz doskonałe rozeznanie w potrzebach rodzimego rynku, które ma Optimus. Dlatego też nowa organizacja nie będzie miała sobie równych na polskim rynku. Szef nowosądeckiej firmy jest przekonany, że dzięki połączonym siłom Optimusa i LM w jej zasięgu byłby każdy przetarg ogłoszony w kraju. Jego zdaniem, dynamiczny rozwój gospodarczy, a przede wszystkim perspektywa wejścia Polski do Unii Europejskiej wymagają unowocześnienia systemów zarządzania.

Roman Kluska nie potwierdza na razie tych informacji. Wiadomo już jednak, że Lockheed Martin będzie strategicznym inwestorem.

Odpowiedni moment

— Polska musi wkrótce podjąć decyzję dotyczącą wdrażania dużych systemów informatycznych. W przeciwnym razie nasza gospodarka nie będzie konkurencyjna, bo jej rozwój będą hamować — na przykład — zbyt wysokie koszty zarządzania — mówił w wywiadzie dla nas Roman Kluska.

Wiadomo, że Polska przed wejściem do Unii Europejskiej musi unowocześnić system ruchu granicznego, zabezpieczenia przejść oraz elektroniczną sieć ochrony kraju w sytuacjach kryzysowych. Musi także rozwiązać problem skutecznego spisu powszechnego, systemu celno-podatkowego oraz kontroli ruchu powietrznego.

Nie wiadomo na razie, jak ta zaskakująca decyzja wpłynie na dotychczasową strategię nowosądeckiego holdingu.

Do tej pory Optimus planował — oprócz spółki Optimus-Lock-heed Martin — wyodrębnianie ze struktur holdingu kolejnych spółek: Optimus Pascal, zajmującej się multimediami i Internetem, oraz Optimus Komputery, która będzie odpowiadała za produkcję, dystrybucję i serwis komputerów.

W przypadku pierwszej z nich potencjalny inwestor powinien wyłożyć około 100 mln USD (400 mln zł). Wszystkie trzy spółki po związaniu z inwestorami branżowymi na przełomie 2000/2001 roku miały trafić na warszawską lub londyńską giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Braumberger, Jarosław Sroka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / LOCKHEED MARTIN: ALIANT OPTIMUSA