"Lodołamacze" dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

opublikowano: 29-01-2007, 14:14

Konkurs promujący instytucje, firmy i osoby przyczyniające się do aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych, w tym roku został rozszerzony o nową nagrodę - dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy.

Ogólnopolski konkurs "Lodołamacze", promujący instytucje, firmy i osoby przyczyniające się do aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych, w tym roku został rozszerzony o nową nagrodę - dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy.

"Zjawisku niezatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych - a nie pracuje ponad 85 proc. z nich - towarzyszy znaczna bierność w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy. Ten kto samodzielnie buduje swoje przedsiębiorstwo, przykładem pociąga wielu innych", mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach członek kapituły konkursu, Marek Plura.

Tegoroczna, druga edycja organizowanego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych konkursu, ruszyła 18 stycznia; począwszy od zeszłego poniedziałku w całym kraju wystartowały jego regionalne etapy, do których zgłoszenia przyjmowane są do połowy marca. W maju ma zapaść ogólnopolskie rozstrzygnięcie.

Statuetki Lodołamaczy przyznane zostaną w czterech kategoriach: "zakład pracy chronionej", "firma z otwartego rynku pracy", "pracodawca nie będący przedsiębiorcą" oraz "pracodawca - osoba niepełnosprawna". Ostatnia, nowowprowadzona kategoria - zdaniem Plury - podkreśli rolę tego konkursu dla środowiska niepełnosprawnych.

"Mam nadzieję, że dzięki niej zobaczymy przykłady dużej odwagi i dużej przedsiębiorczości, (...) które pociągną zarówno tych, którzy odważą się i dobrze przygotują do tego, by wziąć swoje życie we własne ręce, ale też może tych, którzy zdecydują się, by aktywnie wyjść ze swoją ofertą jako niepełnosprawnego pracownika do potencjalnego pracodawcy", podkreślił Plura.

Jak dodał szef śląskiego oddziału POPON, Jarosław Witkowski, organizatorzy chcą poprzez konkurs przedstawić i uhonorować najlepszych pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, ale też nakłaniać do myślenia o miejscach pracy dla niepełnosprawnych. Praca jest bowiem dla nich podwójnie ważna - oznacza nie tylko dochód, ale też szansę na aktywne życie.

"Do konkursu mogą zgłosić się wszyscy pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, ale też nie ograniczają się do samego zatrudniania tych osób, a stwarzają im jak najlepsze warunki" - powiedział Witkowski. "W przypadku firm nie oceniamy poprzez proste kryterium liczby zatrudnionych niepełnosprawnych", zaznaczył.

Zgłoszenia do regionalnych etapów konkursu - na formularzach pobranych ze strony www.lodolamacze.info -można przesyłać do 16 marca. Laureaci regionalni będą walczyć o statuetki Lodołamaczy już w drugim etapie. Rozstrzygnięcie nastąpi podczas ogólnopolskiej gali konkursu - w maju.

Jury - prócz czterech regulaminowych nagród - może przyznać także dwa dodatkowe wyróżnienia: Superlodołamacza za wybitne osiągnięcia w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz Lodołamacza Specjalnego dla osób, które nie są pracodawcą, ale mają wybitne osiągnięcia na polu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Z danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 r. wynika, że w Polsce żyje ok. 5,5 mln osób niepełnosprawnych. Spośród nich, jedynie dla 8 proc. praca zarobkowa jest głównym źródłem utrzymania. Pozostałe 84 proc. niepełnosprawnych utrzymuje się ze świadczeń społecznych ľ rent, emerytur i zasiłków ľ a 8 proc. pozostaje na utrzymaniu najbliższych.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane