Łódź inwestuje w ścieki

opublikowano: 05-08-2018, 22:00

Rusza modernizacja łódzkiej oczyszczalni. Koszt inwestycji to 132,5 mln zł — połowę dorzuci Unia.

Po dwóch latach przygotowań 13 lipca Łódź uruchomiła projekt modernizacji Grupowej Oczyszczalni Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej. Do 2022 r. przedsięwzięcie pochłonie 132,5 mln zł, z czego blisko 68,9 mln zł miasto uzyskało z unijnego programu za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

— Uruchomiony projekt jest kompleksowy i da miastu wiele korzyści. Ma nie tylko poprawić jakość oczyszczania ścieków i wydajność oczyszczalni, ale też m.in. zwiększyć bezpieczeństwo pracy — podsumowuje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Zobacz więcej

WSZYSTKO W JEDNYM:

— Uruchomiony projekt jest kompleksowy i da miastu wiele korzyści. Ma nie tylko poprawić jakość oczyszczania ścieków i wydajność oczyszczalni, ale też m.in. zwiększyć bezpieczeństwo pracy — podsumowuje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Fot. ARC

Projekt obejmuje siedem zadań, które mają przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

— Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni to olbrzymi wkład w ekologię — tłumaczy Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Obecnie przygotowywane są dokumenty przetargowe. Jak zaznaczają władze miasta, w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-20 będzie to prawdopodobnie ostatni konkurs i ostatnie fundusze na projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Prace mają się rozpocząć na przełomie roku.

— W ramach projektu zmodernizowane zostaną instalacje odwadniania osadów i węzeł piaskowy. Oczyszczalnia zyska również dwa zbiorniki retencyjne i instalację termicznej hydrolizy osadu wraz z instalacjami usuwania azotu i fosforu. Zostanie też zwiększona przepustowość ciągów biologicznych— informuje prezydent Łodzi.

Zbiorniki o łącznej pojemności około 40 tys. metrów sześciennych mają umożliwiać przejmowanie większości zanieczyszczeń pochodzących z wód opadowych i równomiernie obciążać część biologiczną oczyszczalni. Ma to szczególne znaczenie w okresach deszczowych i innych sytuacjach, gdy do oczyszczalni napływają ścieki zawierające więcej zanieczyszczeń niż zazwyczaj.

W przypadku intensywnych opadów deszczu czy roztopów z pomocą ma przyjść również zwiększenie przepustowości ciągów biologicznych linii nr 6 i 7.

Modernizacja instalacji odwadniania osadów, która polega na wymianie urządzeń na nowsze, pozwoli z kolei na skuteczniejsze unieszkodliwianie osadów pościekowych. Modernizacja węzła piaskowego, odpowiadającego za jeden z pierwszych etapów mechanicznego oczyszczania ścieków, obejmie wymianę urządzeń i podział czterech trzydziestoletnich piaskowników na osiem nowej generacji. Inwestycja zapewni większą elastyczność pracy instalacji oraz umożliwi lepsze wychwycenie niesionego ze ściekami piasku. Ostatnie trzy zadania, określone jako budowa instalacji termicznej hydrolizy osadu, z usuwaniem azotu i odzyskiem fosforu z odcieków, zapewnią wysoką efektywność oczyszczania w części biologicznej. Odzysk fosforu, który po uzyskaniu zezwoleń ma być wykorzystywany w rolnictwie, będzie dodatkowym źródłem zysku dla oczyszczalni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu