Łódź jedzie do Chin

opublikowano: 11-02-2014, 00:00

Lokalne władze chcą pomóc przedsiębiorcom w ekspansji i przyciągną inwestorów i studentów.

Województwo łódzkie otwiera biuro w Chengdu, chińskim mieście, do którego raz w tygodniu firma Hatrans realizuje kolejowe połączenie towarowe. — Zależy nam na tworzeniu sprzyjających warunków dla łódzkich firm w rozwijaniu działalności na rynku chińskim oraz pomocy w nawiązywaniu kontaktów i współpracy.

Będziemy też za jego pośrednictwem szukać inwestorów dla strefy ekonomicznej czy parku technologicznego. Działalność biura będzie również pomocna w pozyskaniu studentów z Chin do uczelni — wylicza Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

W Chengdu zostanie też otwarty salon produktów z regionu łódzkiego. Biuro ma ruszyć pod koniec marca. Województwo łódzkie nie jest pierwsze, zaczęła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Szanghaju, w 2009 r. ruszyło w Pekinie Biuro Pomorskie, które zatrudnia kilka osób i pomogło już 147 podmiotom.

Efekty? W listopadzie gdyńska firma Zenit i olsztyńska Sprint podpisały umowę o współpracy w zakresie rozwiązań w technologii LTE dla Huawei.

— Chiński rynek jest trudny, a Polska jest zapóźniona w tych relacjach. Inne kraje i regiony mają swoje biura w Chinach od dawna. Lokalnym biurom łatwiej jest wspierać konkretne firmy, są bardziej wyspecjalizowane — uważa Marcin Faleńczyk z Invest in Pomerania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy