Łódź przygotowuje się do ustawienia parkomatów

Anna Kowalska
opublikowano: 20-08-2002, 00:00

Łódź. Wiosną 2003 roku zostanie ogłoszony przetarg mający wyłonić firmę, która w istniejących już strefach płatnego parkowania w Łodzi, ustawi elektroniczne parkomaty.

Zdaniem Włodzimierza Sitka, członka Zarządu Miasta Łodzi, przetarg powinna wygrać firma, która zaoferuje miastu najwyższy udział w opłatach.

Nowoczesny system opłat za parkowanie ma zwiększyć wpływy do miejskiej kasy i uszczelnić zasady rozliczeń. Obecnie opłaty za parkowanie pobierają inkasenci.

Za parkowanie będzie można płacić w parkomatach gotówką oraz specjalną kartą elektroniczną, którą akceptować mają też czytniki kasowników w tramwajach i autobusach.

Kwestia płatnego parkowania wcale nie jest taka prosta. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie płatnego parkowania w miastach za niezgodne z prawem.

Jego zdaniem, uchwała rady gminy wprowadzająca opłaty za parkowanie jest prawem miejscowym, a powinna spełniać warunki wymagane przez Konstytucję i być wprowadzona na podstawie ustawy, a nie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów.

Włodzimierz Sitek jest odmiennego zdania.

— Jeśli Trybunał uzna, że musi być ustawa sejmowa, to miasta wymuszą na posłach taką ustawę. Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej — mówi Włodzimierz Sitek.

W Łodzi nie rozpoczęto jeszcze przygotowywania dokumentacji przetargowej, dlatego też członek Zarządu Miasta Łodzi nie chce na razie mówić o kosztach ustawienia parkomatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Kowalska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Łódź przygotowuje się do ustawienia parkomatów