Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie miała swoją stronę internetową po japońsku - poinformował w poniedziałek PAP prezes strefy Andrzej Ośniecki. Jej uruchomienie przewidziano pod koniec września.
Ośniecki wrócił w ubiegłym tygodniu z Japonii, gdzie przebywał na zaproszenie Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego. Jak powiedział PAP, prowadził tam rozmowy gospodarcze.
"Staraliśmy się przybliżyć naszym rozmówcom łódzką strefę ekonomiczną i jej zalety. Teraz czekamy cierpliwie na odpowiedź z ich strony" - powiedział PAP.
Jak powiedział, aby zachęcić Japończyków do zainwestowania w Łódzkiem, od przyszłego tygodnia strona internetowa strefy będzie dostępna w języku japońskim. Ma ją redagować jeden z warszawskich tłumaczy przysięgłych.
Ośniecki zaznaczył, iż jest szansa, że wkrótce w podstrefie w Kutnie zainwestuje japoński producent urządzeń do napełniania, zamykania, uszczelniania butelek i puszek - firma Fuji Seal. Chce ona zatrudnić prawie 300 osób, koszt inwestycji ma wynieść ponad 40 mln euro.
"Jestem przekonany, że jeśli inni przedsiębiorcy z Kraju Kwitnącej Wiśni zobaczą, że w naszym regionie zainwestowała firma z Japonii, pójdą ich śladem" - powiedział prezes.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna została utworzona w 1997 roku. Obejmuje obszar o powierzchni 337 ha. Ma charakter rozproszony - składa się z 12 podstref, usytuowanych w Łodzi, Ksawerowie, Zgierzu, Ozorkowie, Tomaszowie Mazowieckim, Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Łęczycy, Radomsku, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i Sławnie.
Od początku jej istnienia wydano 61 zezwoleń na działalność w strefie. Do kwietnia 2005 r. wartość nakładów inwestycyjnych zadeklarowanych przez inwestorów działających w Łódzkiej SSE wynosiła blisko 3 mld zł, czyli prawie 700 mln euro.