Łódzkie ma 37 mln zł dotacji na B+R

opublikowano: 21-02-2013, 00:00

W trzech konkursach przedsiębiorcy mogą sięgnąć po dofinansowanie m.in. na zakup wyników prac badawczo-rozwojowych i kooperację.

Aby rozwinąć sektor B+R w województwie łódzkim, władze regionu przygotowały nabory, w których można sięgnąć po unijne pieniądze na tego typu projekty. To trzy konkursy z działań III osi priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, która wspiera innowacyjność i przedsiębiorczość. W puli jest łącznie ponad 37 mln zł. Wnioski już można składać — przyjmuje je organizujące konkursowe zmagania Centrum Obsługi Przedsiębiorcy (COP).

Na inwestycje i aparaturę

Pierwsze rozdanie dotyczy działania III.1 „Wsparcie jednostek B+R”. W budżecie jest 14,6 mln zł, o które mogą się ubiegać przedsiębiorcy, jednostki naukowe i szkoły wyższe. Pieniądze można dostać na dwa typy przedsięwzięć. Pierwszy to zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej i inwestycje budowlane, w tym kupno pomieszczeń z przeznaczeniem na prowadzenie działalności B+R. Natomiast drugi to inwestycje związane z tworzeniem lub utrzymaniem infrastruktury informatycznej nauki, w tym zaawansowanej, regionalnej infrastruktury sieciowej. Można ubiegać się o dofinansowanie maksymalnie 65 proc. kosztów projektu.

W drugim konkursie w szranki o dotacje mogą stanąć mikro- małe i średnie przedsiębiorstwa oraz konsorcja i jednostki naukowe. W naborze z działania III.3 „Rozwój B+R w przedsiębiorstwach” do wzięcia jest łącznie 8,4 mln zł. Ta kwota zostanie podzielona na przedsięwzięcia obejmujące m.in. zakup i wdrożenie wyników prac B+R (tu maksymalna wartość kosztów projektu wynosi 4 mln zł) i przeprowadzenie lub wprowadzenie w życie projektów celowych (część badawcza może być warta najwyżej 3 mln zł).

Dotacje można przeznaczyć także na środki trwałe niezbędne do prowadzenia działań B+R w firmach, jednak wydatki na tę część nie mogą przekraczać 2 mln zł. Co ważne, maksymalna kwota wsparcia projektu nie może przekroczyć 1,5 mln zł. Bruksela sfinansuje do 50 proc. wydatków na badania przemysłowe i do 25 proc. na eksperymentalne prace rozwojowe.

Wspomogą IOB i klastry

Trzeci nabór jest prowadzony w ramach działania III.4 „Rozwój otoczenia biznesu”. Oprócz przedsiębiorców (w tym z sektora MSP) o dofinansowanie mogą ubiegać się instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe i partnerstwa tych instytucji. Kwota do podziału jest identyczna jak przy pierwszym naborze, czyli 14,6 mln zł. Jakie projekty mają szanse na te pieniądze? Pierwszy typ to przedsięwzięcia, które mają na celu stworzenie platformtransferu technologii przez wsparcie nowych i istniejących parków przemysłowych, technologicznych i inkubatorów przedsiębiorczości.

Dotacje pójdą na inwestycje, doradztwo i działania promocyjne. Drugi rodzaj to projekty, których efektem będzie rozwój sieci instytucji otoczenia biznesu (IOB) o zasięgu lokalnym lub regionalnym. Finansowane będzie także inicjowanie i animacja powiązań kooperacyjnych na terenie województwa (np. klastrów). Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie nawet 70 proc. projektu. W przypadku średnich firm ten wskaźnik wynosi 60 proc., a działających w sektorze transportu — 50 proc. Listę szczęśliwców, którzy otrzymali dotacje w konkursach, poznamy w lipcu.

WAŻNA DATA

21.03

Tego dnia o godz. 16 mija termin składania wniosków we wszystkich trzech konkursach.

Więcej informacji:

Centrum Obsługi Przedsiębiorcy Punkt Informacyjny ul. Moniuszki 7/9 90-101 Łódź tel.: +42 230-15-55, 230-15-56. www.cop.lodzkie.pl www.rpo.lodzkie.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu