Łódzkie przyjęło uchwałę antysmogową

AR, PAP
opublikowano: 24-10-2017, 17:09
aktualizacja: 24-10-2017, 17:13

Radni sejmiku województwa łódzkiego przyjęli we wtorek uchwałę antysmogową, której celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery. Nowe przepisy mają wejść w życie w maju przyszłego roku. Według działaczy Łódzkiego Alarmu Smogowego to działania pozorne.

We wtorek uchwały antysmogowy przyjęły dwa województwa - mazowieckie oraz łódzkie. Przyjęte przez radnych przepisy mają ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w regionach m.in. poprzez eliminowanie paliw niskiej jakości i dostosowanie instalacji cieplnych do wymogów niskoemisyjności. Wcześniej podobne uchwały przyjęły sejmiki województw małopolskiego, śląskiego i opolskiego.

W Łodzi od pierwszego maja przyszłego roku obowiązywać ma zakaz montowania - zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach - pieców, które nie spełniają norm europejskich. Uchwała zakazuje również stosowanie paliw o najgorszej jakości np. węgla brunatnego czy mułów węglowych. Ograniczenia i zakazy obejmują cały rok kalendarzowy. Na dostosowanie do nowych przepisów właściciele pieców będą mieli kilka lat.

Przewodniczący sejmiku Marek Mazur zwraca uwagę, że Łódzkie jest jednym z pierwszych regionów w kraju, gdzie taką uchwałę podjęto. Przyznał, że nie jest może ona doskonała, ale została wypracowana po konsultacjach m.in. z samorządami woj.łódzkiego i z Łódzkim Alarmem Smogowym.

Tymczasem działacze z Łódzkiego Alarmu Smogowego uważają, że przyjęta uchwała to działania pozorne. Według nich największym problemem są zawarte w uchwale wyjątki, które dotyczą ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe, czyli m.in. kominków oraz pieców kaflowych. Zwracają uwagę, że termin, kiedy uchwała wejdzie dla nich w życie to 2022 rok, a datę graniczną wymiany tych, które nie spełniają norm, określono na 2025 rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu