Mazowsze przyjęło uchwałę antysmogową

AR
opublikowano: 24-10-2017, 16:32
aktualizacja: 24-10-2017, 16:54

Mazowsze idzie za przykładem Małopolski i Śląska. Nowa uchwała antysmogowa ograniczy używanie nieekologicznych pieców oraz węgla i drewna jako opału.

Już niedługo mieszkańcy Warszawy będą musieli wymieniać stare piece, podobnie jak mieszkańcy Krakowa i Katowic - sejmik woj. mazowieckiego przyjął we wtorek uchwałę antysmogową. Domagali się jej nie tylko aktywiści, ale też samorządowcy. Uchwała wskazuje m.in. jakich pieców, kotłów i kominków będą mogli używać mieszkańcy regionu oraz ogranicza wykorzystanie niskiej jakości paliw, m.in. węgla i drewna. Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać w ciągu 14 dni od ich ogłoszenia, mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi pyłami.

Na Mazowszu zakazane będzie instalowanie wszystkich pieców, kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu (są to normy określone dla całej Unii Europejskiej). Podobnie jak w Małopolsce, na Mazowszu trzeba będzie wymieniać stare instalacje. Nowe przepisy nakładają na mieszkańców obowiązek wymiany najgorszej  jakości kotłów na węgiel i drewno (niższych niż 5. generacji, w tym tzw. kopciuchów) do końca 2022 albo do 2027 r. w zależności od ich klasy. Posiadacze kominków, które nie spełniają wymogów ekoprojektu, będą musieli wymienić je do końca 2022 r. lub wyposażyć w urządzenie ograniczające emisję pyłu. Od 1 lipca 2018 r. w całym nie będzie wolno spalać m.in. mułów i flotokoncentratów węglowych, węgla brunatnego, niektórych postaci węgla kamiennego oraz mokrego drewna.

 – Przyjęcie uchwały antysmogowej to krok w dobrym kierunku. Stawką jest przecież zdrowie nas wszystkich. Astma, nowotwory, choroby układu oddechowego czy krążenia to konsekwencje złego stanu powietrza. Nic więc dziwnego, że od pewnego czasu mieszkańcy i samorządy apelowały o wprowadzenia na Mazowszu uchwały antysmogowej – zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Jak informuje urząd marszałkowski, w trakcie konsultacji społecznych padło wiele głosów poparcia dla samej idei wprowadzenia regulacji prawnych, których celem jest ograniczenie smogu. Niektóre samorządy apelowały o wprowadzenie restrykcyjnych rozwiązań, czyli np. całkowitego zakazu spalania węgla i skrócenia terminów przejściowych na wymianę pieców, inne, choć było ich zdecydowanie mniej, sugerowały odroczenie zmian. Finalny projekt uchwały stanowi „konsensus rozbieżnych oczekiwań”.

 – (...) 95 proc. wszystkich gmin dostrzega problem złej jakości powietrza na terenie województwa i akceptuje wprowadzane regulacje – podkreśla Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych w urzędzie marszałkowskim woj. mazowieckiego.

Mazowsze dołączyło w ten sposób do województw małopolskiego i śląskiego, które jako pierwsze w kraju przyjęły swoje uchwały antysmogowe. W Małopolsce od 1 września 2019 r. wchodzi w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna (od lipca br. jest ograniczony).

–  Uchwały antysmogowe, jakie podjęto w województwach małopolskim i śląskim, dowodzą, że możliwe jest ponadpartyjne porozumienie we wspólnym interesie społecznym. Obydwie te uchwały zostały przyjęte jednogłośnie przez przedstawicieli wszystkich partii zasiadających w sejmikach, bez głosów sprzeciwu – uważają przedstawiciele Inicjatywy Warszawa Bez Smogu, którzy apelowali do stołecznych radnych o jak najszybsze przyjęcie uchwały.

We wtorek podobną uchwałę ma przyjąć też sejmik woj. łódzkiego, a wcześniej zrobił to sejmik woj. opolskiego. W takcie pracy nad własnymi przepisami antysmogowymi są m.in. urzędnicy w województwach łódzkim, dolnośląskim i podkarpackim. W wielu regionach podobnych przepisów domagają się mieszkańcy i aktywiści.

Według ostatniego raportu Europejskiej Agencji Środowiska Polska (po Bułgarii) notuje najwyższe średniodobowe stężenia pyłów PM10, czyli pyłów przyczyniających się do powstawania smogu, wśród 28 państw Unii Europejskiej.

Smog powstaje, gdy do atmosfery przedostają się zanieczyszczenia – gazy i pyły ze spalania paliw kopalnych. Źródłem ich emisji jest przede wszystkim przemysł, produkcja energii w elektrowniach oraz transport. Uważa się, że do zanieczyszczenia powietrza w miastach w dużym stopniu przyczynia się też spalanie śmieci oraz niskiej jakości paliw, węgla i drewna, w domowych piecach, zwłaszcza tych starych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu