Logistycy chętnie zmieniają pracę

Aż 59 proc. logistyków planuje w najbliższym czasie zmienić pracę. Powody to kiepskie wynagrodzenie i brak szkoleń.

Firma doradztwa personalnego Antal International przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki przeprowadziła badanie „Logistycy w Polsce”. Wzięło w nim udział 142 logistyków zatrudnionych jako specjaliści, koordynatorzy i menedżerowie. Aż 59 proc. z nich planuje zmienić pracę w ciągu najbliższych miesięcy.

— Najbardziej lojalni są pracownicy do 30 roku życia. Natomiast kiedy zdobędą już kilka lat doświadczenia zawodowego, chętnie podejmują się nowych wyzwań. Duże zmiany w samych strukturach firm logistycznych wpływają na dużą rotację, a niepewność na rynku pracy przekłada się na mniejsze związanie logistyków z obecnym miejscem pracy — tłumaczy Konrad Królikowski, starszy konsultant Antal Engineering & Operations.

Co ciekawe, aż 93 proc. respondentów może pochwalić się wyższym wykształceniem, ale tylko 43 proc. wykształceniem kierunkowym. Według autorów badania wyniki pokazują, że logistyka jest zawodem interdyscyplinarnym i wykształcenie nie zawsze było kluczem do sukcesu. 10-15 lat temu konkurencja między kandydatami w tej branży była mniejsza i logistykom zaczynającym karierę znacznie łatwiej było wejść na rynek pracy. Teraz w umysłach młodych ludzi świadomość złożoności procesów logistycznych i wyzwań, jakie one ze sobą niosą, jest zdecydowanie wyższa. Przekłada się to na wzrost odsetka osób kształcących się w tym kierunku — komentuje Fabian Pietras, starszy konsultant Antal Engineering & Operations.

Dziś młodzi ludzie coraz częściej stawiają na wykształcenie stricte logistyczne. Według danych GUS w 2009 r. kierunki związane z usługami transportowymi ukończyło ponad 260 tys. studentów. W tym samym roku naukę na nich rozpoczęło prawie 2 mln osób. Dlaczego warto pracować w TSL? Do najczęściej wymienianych zalet tej branży należy lokalizacja (75 proc.), stabilność zatrudnienia (58 proc.) oraz równowaga życie — praca (48 proc.). Natomiast niezadowolenie logistyków budzi najczęściej: wynagrodzenie (56 proc.), brak szkoleń (56 proc.) oraz styl zarządzania i kultura organizacyjna (55 proc.).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Logistycy chętnie zmieniają pracę