Logistycy z dystansem do szefów

24 proc. - tylu pracowników branży TSL nie ufa zarządom firm, w których pracują.

Jedna czwarta pracowników branży TSL nie ufa zarządom firm.

Polacy są bardzo nieufni. Niektórzy mówią nawet, że to cecha narodowa, niezależna od tego, czy ktoś należy do wykształconej i bogatszej elity, czy jest przeciętnym zjadaczem chleba. Z raportu Edelman Trust Barometer, czyli międzynarodowego badania zaufania do władz, firm, mediów i organizacji pozarządowych, wynika, że w Polsce oscyluje ono wokół 20-25 proc. Światowa średniej dla krajów rozwiniętych to około 50 proc. Oczywiście są to średnie i podlegają błędom statystycznym i wahaniom spowodowanym wieloma czynnikami, chociażby sytuacją geopolityczną. A jak to zjawisko wygląda w branży TSL? Sprawdził to w styczniu 2016 r. portal Pracujwlogistyce.pl, przeprowadzając sondę wśród 300 osób.

— Okazało się, że zaufanie w branży TSL nie odbiega bardzo od średniej dla Polaków w światowych raportach. 24 proc. uczestników sondy wybrało odpowiedź „zdecydowanie nie”, 22 proc. „zdecydowanie tak”, a 8 proc., że czasami ufa, a czasami nie swojemu przełożonemu — informuje Beata Trochymiak, redaktor naczelna Pracujwlogistyce.pl.

Co jest powodem braku zaufania do zarządów firm? 17 proc. respondentów uważa, że szefowie wyłącznie pilnują cięcia kosztów. Być może więc nie spełniają obietnic albo nie informują o wszystkich celach, jakie zamierzają osiągnąć. Tę tezę zdają się potwierdzać inne odpowiedzi. Otóż znacznie obniża zaufanie do zarządów brak konsultacji ważnych decyzji z pracownikami. Tak wskazało aż 30 proc. uczestników badania. A zaledwie 8 proc. ufa zarządowi, bo ten informuje o ważnych decyzjach.

— Badanie wskazuje na jeden problem: brak komunikacji zarządu z pracownikami. W wielu firmach wciąż niestety przywiązuje się zbyt małą wagę do roli komunikacji i jej wpływu na rozwój firmy. A przecież stworzenie standardów informowania jest jednym z ważniejszych wyzwań dla pracodawców w branży TSL, zwłaszcza jeśli chcą utrzymać lojalność pracowników, o którą dzisiaj szczególnie trudno — komentuje Beata Trochymiak. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Logistycy z dystansem do szefów