Lojalka przywiązuje lekarza do szpitala

PAP
23-10-2012, 08:05

Dyrektorzy szpitali zaczynają masowo wprowadzać do umów o pracę lub kontraktów z lekarzami klauzulę o zakazie konkurencji. Medycy nie sprzeciwiają się lojalkom, ale chcą podwyżek, informuje "Rzeczpospolita".

fot. Małgorzata Pstrągowska
Zobacz więcej

fot. Małgorzata Pstrągowska

Zakaz konkurencji wprowadził ostatnio Uniwersytet Medyczny w Łodzi, a wcześniej w Gdańsku czy w Bydgoszczy. Co więcej, podobne decyzje podejmują dyrektorzy samodzielnych ZOZ, jak np. w Nowym Targu.

Teraz średnia pensja lekarzy to 4 tys. zł, dlatego dorabiają na dyżurach czy w innych lecznicach – mówi szef Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel. Jak podkreśla, jeśli medycy mają pracować w jednym miejscu, to powinni adekwatnie i godziwie zarabiać - miesięcznie 3 średnie krajowe, czyli 11 tys. zł.

Wtóruje mu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz: Najpierw godziwa zapłata, a potem zakaz i ograniczenie pracy do jednego miejsca. "Gonienie od jednej placówki do drugiej nie służy ani lekarzowi, bo jest przemęczony, ani tym bardziej pacjentowi. Oczywiście znajdą się ludzie, którym zawsze będzie mało" – mówi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Lojalka przywiązuje lekarza do szpitala