Lokalizacja magazynu znaczy więcej niż ulgi

Marcin Bołtryk
opublikowano: 17-03-2011, 10:06

O położeniu magazynu decyduje wiele czynników. Ulgi podatkowe, choć bardzo istotne, są na ostatnim miejscu.

Analizując inwestycyjną mapę Polski pod kątem budowy nowoczesnych powierzchni magazynowych, należy pamiętać, że pierwszym i najważniejszym wyznacznikiem dogodnej lokalizacji jest dostęp do rozwiniętej infrastruktury, szczególnie drogowej. Słowem, tam, gdzie dobra infrastruktura drogowa, tam skupione zainteresowanie zarówno deweloperów, jak i najemców.
— Regionem, który już od kilku lat potwierdza swoją pozycję i pretenduje do miana najbardziej dynamicznego rynku magazynów, jest Górny Śląsk. Zawsze dysponował rozwiniętą infrastrukturą drogową. Oddanie do użytku węzła w Sośnicy i dalsze plany związane z autostradą A1 dodatkowo wpływają na atrakcyjność tej lokalizacji — mówi Wojciech Zoń, konsultant z Jones Lang LaSalle.

Zobacz więcej

Lokalizacja magazynu ma największe znaczenie.

Aktywni logistycy
Do końca 2010 r. na Górnym Śląsku deweloperzy zbudowali około 1,17 mln mkw. nowoczesnych magazynów, to 18 proc. całej podaży w Polsce. Co więcej, wyższe niż w innych częściach Polski stawki najmu nie zniechęciły najemców.
— W 2010 r. zarejestrowaliśmy na Górnym Śląsku umowy najmu na ponad 407 tys. mkw., co jest najlepszym wynikiem w Polsce. Najbardziej aktywne były firmy logistyczne, których udział w całym popycie na Górnym Śląsku stanowił ponad 38 proc. Potwierdza to wiodącą rolę Górnego Śląska na magazynowej mapie Polski — dodaje Wojciech Zoń.
Oczywiście Górny Śląsk ma silnych konkurentów w innych częściach Polski, które charakteryzują się coraz lepszą infrastrukturą drogową i dostępem do specjalnych stref ekonomicznych i kadr. Chociaż nowi inwestorzy lokujący swoje pieniądze w specjalnych strefach ekonomicznych mogą liczyć na ulgi czy zwolnienia podatkowe, to dla dewelopera magazynowego zawsze najważniejsze pozostanie takie usytuowanie magazynu, które zapewni minimum trudności z wynajęciem obiektu.
Dowód?
— Stawki czynszowe na Górnym Śląsku będą rosły. Mimo tego nie spodziewamy się żadnych zmian. Górny Śląsk nadal pozostanie magazynowym liderem — mówi Wojciech Zoń.
Również Łukasz Grupa, starszy specjalista w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych Colliers International, jest zdania, że dla firm zainteresowanych wynajęciem powierzchni przemysłowych zachęty inwestycyjne, ulgi finansowe itp., oferowane przez władze lokalne, rzadko stanowią czynnik decydujący o wyborze lokalizacji, mimo że rzeczywiście mogą być źródłem istotnych oszczędności dla firm z sektora produkcyjnego.

Więcej w czwartkowym "Pulsie Biznesu"

KUP ONLINE>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Lokalizacja magazynu znaczy więcej niż ulgi