Lokalna odpowiedzialność

DOMINIKA KULCZYK założyciel, wiceprezes Green Cross Poland
opublikowano: 13-03-2015, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA

Rok 2015 to czas kolejnych ważnych dla Polski jubileuszy. Rozpoczęliśmy właśnie obchody 25. rocznicy przywrócenia w Polsce samorządu terytorialnego. W marcu 1990 roku uchwalono bowiem ustawę o samorządzie terytorialnym. Przed nami uroczystości upamiętniające pierwsze wybory samorządowe.

Należy zauważyć, że rola samorządu w życiu społeczno-gospodarczym cały czas ewoluuje. Kształtowanie ładu przestrzennego, zarządzanie gruntami, opracowywanie budżetów, budowa i utrzymanie infrastruktury drogowej, troska o wysoką aktywność gospodarczą województwa, dbałość o oświatę, kulturę i środowisko, w końcu utrzymywanie bezpieczeństwa i porządku publicznego — to tylko przykładowe dotychczasowe zadania samorządu.

Poprawa jakości życia mieszkańców, patrząc przez pryzmat rewitalizacji miast, stała się ostatnio dla lokalnych władz jednym z priorytetów.

Szeroko rozumiane ożywianie zaniedbanych przestrzeni miejskich i nadawanie im nowych funkcji sprawia, że lokalne społeczności bardziej angażują się w sprawy swojej „małej ojczyzny”. Przyznawanie pieniędzy z budżetów partycypacyjnych na ciekawe inicjatywy, dostrzeganie potencjału współpracy z organizacjami pozarządowymi i promowanie regionu na arenie ogólnopolskiej powoduje, że wzrasta jego atrakcyjność, a tym samym zadowolenie społeczne.

Uroczystości związane z 25-leciem samorządności to doskonała okazja do tego, by rozpocząć publiczną debatę na temat przyszłości samorządu.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że odgrywa on kluczową rolę w rozwoju gospodarczym kraju. Dostrzegając jednak konieczność dalszego podnoszenia jakości życia mieszkańców miast i wsi, budowania lokalnego kapitału społecznego, promowania regionalnej przedsiębiorczości oraz rozbudowywania usług publicznych, musimy zdefiniować nowe kompetencje samorządu. Ponieważ jego współpraca z organizacjami pozarządowymi i biznesem powinna przyczyniać się do budowania lokalnej solidarności, odpowiedzialności i wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DOMINIKA KULCZYK założyciel, wiceprezes Green Cross Poland

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu