Lokaty bez kont i haczyków

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 19-07-2013, 00:00

Wysoko oprocentowane lokaty są obwarowane warunkami, które zdecydowanie obniżają ich atrakcyjność

Z miesiąca na miesiąc ubywa depozytów, które dają pewne zyski. Można liczyć jedynie na ochronę oszczędności przed inflacją i ewentualnie niewielką nagrodę pocieszenia. Wysokie procenty w promocji są krótkoterminowe i w skali roku się nie sprawdzą. Słynne pierwsze lokaty, na których można zarabiać przez miesiąc, dwa, najwyżej trzy, tylko wprowadzają zamieszanie w rankingach bankowych ofert. Ostatnie miesiące przekonały też wszystkich, że zmienne oprocentowanie depozytów w obecnych warunkach ekonomicznych żadnej pewności nie daje. Zainteresowani bezpiecznym ulokowaniem oszczędności mogą więc liczyć jedynie na depozyty, które wypracowują stałe odsetki, a ich założenie nie wymaga spełnienia żadnych dodatkowych warunków. Zwłaszcza założenia płatnego konta osobistego.

Oferta dla wybranych

Teoretycznie na najlepsze warunki mogą liczyć osoby dysponujące co najmniej kilkudziesięcioma tysiącami złotych, niższe kwoty będą zarabiały znacznie mniej. Nie warto też mieć za dużo. W takich kategoriach najlepsze warunki oferuje Lion’s Bank na trzymiesięcznej Lokacie Bonjour. Jej oprocentowanie wynosi 5,5 proc. w skali roku, minimalna wpłata to 50 tys. zł, a maksymalna 100 tys. zł. Nie wszyscy jednak na takie warunki mogą liczyć. Depozyt można wprawdzie założyć przez telefon, ale wówczas trzeba mieć podpisanąz bankiem umowę o bankowość elektroniczną, czyli być klientem banku. Można również podpisać umowę osobiście w oddziale banku, ale nie jest to proste, ponieważ Lion’s Bank ma zaledwie 5 oddziałów. Preferowani są więc klienci kilku największych w Polsce miast i ich okolic.

Osoby, które mimo tych ograniczeń skorzystają z oferty, powinny od razu złożyć dyspozycję przelania oszczędności z odsetkami na rachunek osobisty po zakończeniu umowy. Jeżeli tego nie zrobią, lokata zostanie automatycznie odnowiona, ale już na warunkach jednomiesięcznej lokaty Bon Appetit. Oprocentowanie oszczędności spadnie więc automatycznie do 3,35 proc., a to już nie są tak atrakcyjne warunki. Oferta Lion’s Banku niewiele się więc różni od warunków trzymiesięcznej Lokaty na Start w Getin Online. Obie łączy wysokie oprocentowanie na krótki okres, różni je tylko wysokość minimalnej i maksymalnej wpłaty.

Bez konta i gwiazdki

Ofert na krótko jest w dalszym ciągu dużo, choć te najatrakcyjniejsze — jak np. Lokata Bezkarna w BGŻOptimy czy Lokata na Piątkę SK Banku, znikają z rynku. Pozostają jedynie premie dla pierwszych klientów, z których zyski są jednorazowe. Oprocentowanie „pewniaków”, czyli lokat, które zapewniają stałe odsetki bez „haczyków”, jest coraz mniej dochodowe i porównywalne z oprocentowaniem obligacji skarbowych.

Wśród lokat trzymiesięcznych, które nie wymagają założenia konta, najwyższe oprocentowanie — 3,8 proc. — ma Lokata Słoneczna w GetinOnline. Można na nią wpłacać od tysiąca do miliona złotych. Jej mankamentem jest tylko odnawialność na warunkach standardowych, co jak w przypadku Lokaty Bonjour, znacznie obniża oprocentowanie. Trzeba więc pamiętać, aby oszczędności po trzech miesiącach ulokować korzystniej. Na podobnych zasadach działa Lokata Stabilna w Idea Banku, tylko w przypadku wariantu na trzy miesiące oprocentowanie jest niższe i wynosi 3,6 proc. Dotychczas w czołówce atrakcyjnych depozytów trzymiesięcznych był Meritum Zysku w Internecie. W lipcu jego oprocentowanie spadło jednak do 3 proc. Wciąż atrakcyjna jest Lokata Spinająca FM Banku PBP z oprocentowaniem 3,4 proc. O 0,1 pkt proc. mniej dostanie się na Igo Lokacie w Inteligo.

Oferta na dłużej

Wśród lokat półrocznych i rocznych, które można zakładać bez konieczności posiadaniakonta w tym samym banku, prym wiedzie SK Bank. Mimo że bank obniżył oprocentowanie w połowie lipca, wciąż można liczyć na 4,5-procentowe odsetki na depozytach 6-miesięcznych i 5,5-procentowe na 12-miesięcznych. Minimalna wpłata na eLokaty24 w SK Banku wynosi 3 tys. zł. Wciąż pozostają atrakcyjne Lokaty Spinające FM Banku PBS. Można na nich zarabiać po 3,5 proc. w skali roku. Wyżej oprocentowane są Lokaty PRO, ale wymagają założenia rachunku oszczędnościowego. Na Igo Lokacie w Inteligo oszczędności wypracują 3,4 proc. w ciągu półrocza i 3,7 proc. przez rok.

W większości banków można liczyć na oprocentowanie powyżej 3 proc., a więc wyższe, niż dają obligacje dwuletnie. Wiele jednak jest oprocentowanych niżej niż czteroletnie papiery skarbowe w pierwszym okresie odsetkowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu