Lokaty lepsze od funduszy pieniężnych

Finanse osobiste

Zakładane przed rokiem 12-miesięczne depozyty realnie i po odliczeniu podatku dały zarobić średnio 3,2 proc., wobec 2,4 proc., jakie przyniosły fundusze pieniężne — wyliczyli analitycy Open Finance.

Dobrze wybrali ci, którzy ulokowali pieniądze w czterech z 29 funduszy z kategorii, bo tylko te dały zarobić więcej od najlepszych lokat. Najlepszy zarobił brutto 8,1 proc., co realnie oznacza 5,5-procentową stopę zwrotu.

Bernard Waszczyk, analityk Open Finance, podkreśla, że atut funduszy w porównaniu z lokatami to przede wszystkim płynność, bo pieniądze można wycofać w dowolnym momencie bez utraty wypracowanych już zysków. Taki atrybut mają też konta oszczędnościowe, choć w ograniczonym stopniu, bo bez opłat można wyciągnąć pieniądze zazwyczaj tylko raz w miesiącu.

Specjalista Open Finance podkreśla, że aktualna oferta banków nie jest już tak atrakcyjna jak przed rokiem, bo średnie oprocentowanie rocznych depozytów to 2,5 proc. brutto, a najlepsza oferta to 3,8 proc.

— Prawdopodobnie więc, dokonując analogicznego porównania za rok, przewaga depozytów bankowych nad funduszami pieniężnymi nie będzie już tak duża, a możliwe nawet, że to fundusze okażą się lepsze — uważa Bernard Waszczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lokaty lepsze od funduszy pieniężnych