Londyn przygotowuje się na ustępstwa ws. unijnego rabatu - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-11-2005, 12:04

Rząd Wielkiej Brytanii zaczyna przygotowywać opinię publiczną na ustępstwa w sprawie brytyjskiego rabatu we wpłatach do budżetu Unii Europejskiej - ocenia we wtorek dziennik "Daily Telegraph" w artykule na temat negocjacji nad przyszłym unijnym budżetem.

Rząd Wielkiej Brytanii zaczyna przygotowywać opinię publiczną na ustępstwa w sprawie brytyjskiego rabatu we wpłatach do budżetu Unii Europejskiej - ocenia we wtorek dziennik "Daily Telegraph" w artykule na temat negocjacji nad przyszłym unijnym budżetem.

Zdaniem dziennika, na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów w Brukseli, szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw "dał wyraźnie do zrozumienia, że nie będzie powtórki twardego stanowiska Wielkiej Brytanii ze szczytu UE w czerwcu". Wówczas premier Tony Blair nie zgodził się na zamrożenie kilkumiliardowego rabatu bez gwarancji reformy unijnych dotacji dla rolnictwa.

"Rząd wie, że w przyszłości będzie musiał wpłacać więcej do unijnej kasy - pisze "Daily Telegraph". - Pozostaje tylko pytanie, o ile więcej". 

Gazeta ocenia, że w poniedziałek ton wypowiedzi Strawa był bardziej ugodowy niż w minionych miesiącach, gdy brytyjskie władze uzależniały negocjacje w sprawie rabatu od reform wydatków rolnych. "(Straw) nawet nie wspomniał wprost o Wspólnej Polityce Rolnej i nie wysuwał żądań pod adresem Francji i innych krajów" - ocenia "Daily Telegraph".

Jednak cytowane przez dziennik źródło zbliżone do brytyjskiego rządu, zaznacza, że Wielka Brytania nie zgodzi się na porozumienie za wszelka cenę i nie może załatwić tego w sposób proponowany w czerwcu.

Czerwcowa oferta Luksemburga, zakładająca zamrożenie rabatu brytyjskiego, kosztowałaby Wielką Brytanię od 18 do 25 mld euro. "To nie dałoby się politycznie sprzedać w kraju. Dla premiera przyznanie, że rabat w ogóle się zmieni będzie wystarczająco trudne" - powiedział przedstawiciel władz, na którego powołuje się "Daily Telegraph".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane