Los stóp procentowych nadal niepewny

Bartosz Krzyżaniak
27-09-2005, 00:00

Tym razem RPP poczeka z obniżkami — twierdzi część analityków. Nie ma na co — odpowiadają inni. Decyzję poznamy jutro.

Ekonomiści nie są jednomyślni co do efektów rozpoczynającego się dziś posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Część jest przekonana, że tym razem rada postanowi nie zmieniać stóp procentowych, pozostawiając jednak łagodne nastawienie w polityce monetarnej.

— Czas na pauzę, która potrwa do listopada. Wtedy stopy spadną ostatni raz w tym roku o 25 pkt baz. W pierwszej połowie nowego roku oczekuję jeszcze jednej obniżki o ćwierć punktu procentowego — mówi Urban Górski, ekonomista Banku Millennium.

Obniżki nie przewiduje też Piotr Kalisz z Banku Handlowego.

— W naszym bazowym scenariuszu zakładamy, że stopy nie zmienią się do końca roku. Jednak wiele będzie zależało od danych makroekonomicznych. Nie wykluczam, że w razie umacniania się złotego w najbliższych miesiącach dojdzie do jeszcze jednej obniżki — przyznaje ekonomista BH.

Jego zdaniem, do ostrożności skłaniać będzie radę wynik wyborów parlamentarnych, które wygrała partia braci Kaczyńskich.

Niektórzy ekonomiści liczą jednak na kontynuację cyklu obniżek jeszcze we wrześniu.

— Stopy spadną o 25 pkt baz., a do końca roku łącznie o 50 pkt — uważa Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Dlaczego?

— Bo inflacja znajduje się o punkt procentowy poniżej celu inflacyjnego NBP. We wrześniu wzrośnie nieznacznie, by miesiąc później znów spaść, i to mimo rosnących na światowych rynkach cen ropy naftowej. Popyt co prawda powoli odżywa, jednak zła sytuacja na rynku pracy powoduje, że nie będzie on zagrożeniem dla inflacji — uważa ekonomista ING BŚ.

Zwraca też uwagę na zachowanie złotego. Mimo wygranej PiS, uważanego za mniej liberalne od PO, nie stracił zbyt wiele na wartości.

— Przyszłość złotego wydaje się różowa. A to pomoże radzie utrzymać inflację w ryzach — dodaje Mateusz Szczurek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Los stóp procentowych nadal niepewny