LOT i Turkish Airlines założą spółkę

Linie lotnicze podpisały list intencyjny zmierzający do joint venture. Dla polskiego przewoźnika to pierwsza taka umowa.

LOT i Turkish Airlines, dwie linie z sojuszu Star Alliance, będą współpracować jeszcze ściślej. Wczoraj przewoźnicy podpisali porozumienie, które ma doprowadzić do stworzenia joint venture. Obie linie przeanalizują połączenia, które mogłyby w przyszłości wspólnie oferować i obsługiwać. Będą też rozwijać współpracę na połączeniach już objętych umową code-share. Nowa umowa to dużo więcej — poza wzajemnym oferowaniem trasy, dany

kierunek może obsługiwać wybrany przewoźnik, a zysk jest dzielony na pół. Wspólnie zapadają decyzje o nowych kierunkach. Współpraca code-share między obiema liniami trwa od 2000 r. na rejsach między Warszawą a Stambułem. W 2014 r. dołączyły rejsy między Stambułem a Ammanem (pięć rejsów tygodniowo), Kairem i Ankarą oraz między Warszawą a Wiedniem i Krakowem. Obejmuje też wybrane rejsy krajowe w Polsce i Turcji oraz destynacje w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji.

— LOT jest gotowy do dynamicznego rozwoju już od początku 2016 r. i teraz jest najlepszy moment, by umocnić współpracę z najważniejszymiliniami partnerskimi. LOT i Turkish Airlines są partnerami od wielu lat. Porozumienie pomoże nam stworzyć unikalną i globalną ofertę. Dzięki niej już wkrótce pasażerowie skorzystają w pełni ze światowej i uzupełniającej się siatki obu przewoźników — mówi Sebastian Mikosz, prezes LOT. W 2012 r.

Turkish Airlines były zainteresowane przejęciem LOT, ale wycofały się z rozmów z Ministerstwem Skarbu Państwa ze względu na sytuację na rynku lotniczym. Umowy joint venture między liniami stają się coraz popularniejsze i są nawiązywane wewnątrz aliansów. Na przykład Lufthansa ma je z japońskimiliniami ANA i United Airlines. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / LOT i Turkish Airlines założą spółkę