LOT miał w I pół. 200 milionów zysku netto

Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny S.A.
opublikowano: 26-07-2002, 18:09

KALININGRAD (Reuters) - Polskie Linie Lotnicze LOT ponownie wyszły w pierwszym półroczu tego roku na plus, mimo straty na poziomie operacyjnym, poinformowali w piątek przedstawiciele polskiego przewoźnika przy okazji podpisywania ze stroną rosyjską porozumienia o otwarciu nowych połączeń do Azji.

Leasing zwrotny 10 maszyn pozwolił osiągnąć LOT-owi zysk netto w wysokości 200 milionów złotych w okresie od stycznia do czerwca w porównaniu ze stratą tej samej wielkości w analogicznym okresie roku ubiegłego, powiedział dyrektor finansowy spółki, Piotr Ikanowicz.

"Nasz zysk całoroczny będzie z pewnością wyższy niż obecna prognoza, która mówi o 28 milionach złotych, ale niższy niż wynik za pierwsze półrocze, co wynika z sezonowych wahań sprzedaży" - powiedział Ikanowicz.

W ubiegłym roku LOT-owi poważnie zaszkodziło globalne złamanie na rynku przewozów lotniczych, a także bankructwo jego inwestora strategicznego - Swissairu. Miniony rok LOT zakończył ze stratą 640 milionów złotych, a dodatkowo zmuszony był szukać nowego partnera.

Skarb Państwa ma w Locie 68 procent akcji. Musi on także zaakceptować sprzedaż 25 procent akcji należących do Swissairu, których chce się pozbyć likwidator szwajcarskiego przewoźnika.

Na początku roku LOT dołączył do sojuszu lotniczego Star Alliance, zbudowanego wokół niemieckiej Lufthansy. Przewoźnik ten jednak podał, że nie jest zainteresowany objęciem pakietu akcji LOT-u.

Ikanowicz i minister infrastruktury Marek Pol polecieli do Kaliningradu by podpisać umowę, która daje LOT-owi prawo do obsługiwania połączeń azjatyckich z przelotem nad terytorium Rosji.

"Mam nadzieję, że będziemy w stanie powrócić na azjatyckie trasy. To bardzo ważna umowa, której wypracowanie zajęło 10 lat" - powiedział Pol .

"Ta umowa pozwoli nam zrównoważyć przychody z połączeń transatlantyckich, które spadają w zimie" - dodał Ikanowicz.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / LOT miał w I pół. 200 milionów zysku netto