Łotewski „oligarcha oligarchów” skazany na 5 lat więzienia

opublikowano: 22-02-2021, 18:25

67-letni Aivars Lembergs, łotewski oligarcha, burmistrz Ventspils (Windawy) uważany przez dekady za najpotężniejszego krajowego polityka, został skazany za korupcję na pięć lat więzienia.

Sprawa Lembergsa rozpoczęła się w 2007 roku kiedy został on oskarżony o wymuszenie, nadużycie zajmowanego stanowiska i pranie pieniędzy. Rząd USA objął go sankcjami twierdząc iż zakulisowo wpływał na skład rządów Łotwy i korumpował urzędników wymiaru sprawiedliwości w celu ochrony swoich interesów. Valdis Liepins, były poseł i członek władz Delna, łotewskiej komórki Transparency International określił Lembergsa mianem „oligarchy oligarchów”. Podkreślił, że jego skazanie będzie oznaczało dla innych, że też mogą odpowiadać za swoje czyny.

Podobnie jak w innych krajach postkomunistyczny, potęga Lembergsa narodziła się w momencie prywatyzacji po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1991 roku. Ponieważ od 1988 roku był burmistrzem Ventspils, miasta portowego, przez które odbywał się eksport na zachód 15 proc. ropy ZSRR, znalazł się w grupie osób uprzywilejowanych, które mogły zdobyć wielki majątek dzięki zajmowanej pozycji i znajomościom. Szacuje się, że majątek Lembergsa wynosi ponad 200 mln EUR. On sam przyznaje się do 1 mln EUR.

Sprawa zakończyła się w poniedziałek wyrokiem skazującym i decyzją o zajęciu części mienia oligarchy m.in. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, w Liechtensteinie oraz na Antylach Holenderskich. Lembergs zapowiedział odwołanie od wyroku, który według niego jest zemstą politycznych rywali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane