Lotnisko w Szymanach obsłużyło w lipcu 15,4 tys. pasażerów

  • PAP
opublikowano: 08-08-2019, 18:31

Ponad 15,4 tys. podróżnych odprawiono w lipcu w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach. Jest to rekordowa miesięczna liczba pasażerów w historii tego funkcjonującego od ponad trzech lat lotniska.

To wzrost o 12,5 proc. w stosunku do lipca ubiegłego roku, gdy odprawiono prawie 14 tys. pasażerów - poinformował w czwartek w komunikacie przesłanym PAP Dariusz Naworski z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

"Tegoroczne zwiększenie ruchu pasażerskiego w okresie wakacyjnym związane jest z ofertą połączeń lotniczych w sezonie letnim, w którym oprócz lotów do Londynu - Luton, Londynu - Stansted oraz Dortmundu, znalazły się powracające rejsy czarterowe do bułgarskiego Burgas oraz nowe połączenie z Krakowem" - ocenił.

Z danych Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury wynika, że pierwsze półrocze 2019 roku zamknięto liczbą blisko 63,2 tys. odprawionych pasażerów, co oznacza wzrost o 21 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku. W tym czasie na lotnisku odnotowano 1415 operacji lotniczych, czyli startów i lądowań oraz odprawiono ponad 244 tony bagażu.

"Niezmiennie największą liczbę pasażerów obserwujemy na trasach do Londynu i Dortmundu, ale cieszymy się również, że nowe połączenie z Krakowem spotkało się z dużym zainteresowanie mieszkańców Warmii i Mazur oraz turystów z Małopolski. Także loty czarterowe do Burgas w Bułgarii kolejny rok są chętnie wybierane przez pasażerów| - ocenił prezes Zarządu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury Tomasz Kądziołka.

"Pracujemy nad sukcesywnym powiększaniem siatki połączeń lotniska, zarówno w segmencie rejsów regularnych, jak również czarterowych. Naszym celem jest efektywna współpraca z przewoźnikami, którzy zaproponują pasażerom ciekawą ofertę połączeń lotniczych, odpowiadającą ich potrzebom" - deklarował.

Do końca sierpnia podróżni będą mogli korzystać z sezonowych lotów do Lwowa (wtorki i soboty). Ostatni lot do Burgas zaplanowany jest na niedzielę 15 września. Decyzją linii lotniczej LOT połączenie do Krakowa (czwartek i niedziela) zostanie w rozkładzie lotów na dłużej, czyli do 24 października.

Lotnisko zapowiedziało nowości w siatce połączeń w sezonie zimowym - 27 października WizzAir zainauguruje loty do Bremy (środy i niedziele), a na 7 listopada Ryanair zaplanował pierwszy rejs do Kolonii (czwartki i niedziele).

Regionalny port lotniczy w Szymanach działa od stycznia 2016 r. Jedynym udziałowcem spółki zarządzającej lotniskiem jest samorząd województwa. Rozbudowa dawnego powojskowego lotniska kosztowała ok. 200 mln zł i była współfinansowana ze środków UE. Wybudowano wówczas terminal, wydłużono do 2,5 km drogę startową i wzmocniono jej nośność, powstały też m.in. parkingi i trasa łącząca lotnisko z drogę wojewódzką nr 57.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane