Lotnisko w Szymanach wciąż nie funkcjonuje

opublikowano: 13-01-2007, 16:57

Niepewna jest przyszłość i funkcjonowanie lotniska w Szymanach koło Szczytna oraz zarządzającej nim spółki.

Niepewna jest przyszłość i funkcjonowanie lotniska w Szymanach koło Szczytna (warmińsko-mazurskie) oraz zarządzającej nim spółki. Za ponad 2 mln zł spółka zamówiła i odebrała sprzęt gwarantujący bezpieczeństwo podróżnym, ale nie ma pieniędzy, by za niego zapłacić.

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - nie przekazał spółce 2 mln zł dofinansowania dla projektu "Port Lotniczy Olsztyn-Szymany" - poinformował na konferencji prasowej w sobotę prezes spółki, Jarosław Jurczenko.

Tymczasem spółka mając zapewnienie o przekazaniu pieniędzy przez zarząd, w drodze przetargu zamówiła i odebrała już niezbędne dla funkcjonowania portu lotniczego wyposażenie. Chodzi o czujki, monitory, kamery, sprzęt wykrywający niebezpieczne przedmioty w bagażu, bramki dla podróżnych itp.

"Do 19 stycznia musimy zapłacić dostawcom za ten sprzęt, ale wciąż nie otrzymaliśmy pieniędzy, które gwarantował na ten cel zarząd województwa. Zarząd jest jednym z wielu udziałowców spółki zarządzającej lotniskiem"- powiedział Jurczenko.

Marszałek województwa Jacek Protas i wojewoda warmińsko-mazurski Adam Supeł na zwołanej 2 stycznia wspólnej konferencji prasowej poinformowali, że wstrzymano przekazanie pieniędzy, gdyż kontrola przeprowadzona w spółce wykazała nieprawidłowości. Chodziło o formalności dotyczące sposobu przeprowadzenia przetargu na zakup sprzętu dla lotniska. Marszałek i wojewoda podkreślili wówczas także, że zostanie przygotowane studium oceny lokalizacji lotniska na Warmii i Mazurach.

Prezes spółki Jarosław Jurczenko poinformował z kolei w sobotę, że dysponuje opinią prawną, oceniającą przetarg jako zgodny z prawem.

Obecny na konferencji jeden z dostawców sprzętu zabezpieczającego lotnisko powiedział, że jeśli spółka nie zapłaci do 19 stycznia należności, to pozwie ją do sądu.

Na Warmii i Mazurach nie ma dotąd regionalnego lotniska, przystosowanego do przyjmowania dużych samolotów. Szymany do tej pory były znane jako miejsce domniemanych lądowań maszyn amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), przewożących osoby podejrzewane o przynależność do założonej przez Osamę bin Ladena, Al Kaidy.

Obecnie lotnisko w Szymanach koło Szczytna, którego właścicielem jest Agencja Mienia Wojskowego, nie posiada odpowiedniego pasa betonowego umożliwiającego pasażerski, cywilny ruch lotniczy.

Zgodnie z umową, zawartą na początku października ubiegłego roku między AMW a spółką Porty Lotnicze Mazury-Szczytno, spółka będzie przez najbliższe 5 lat dzierżawcą terenu.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lotnisko w Szymanach wciąż nie funkcjonuje