Lotos bliżej ropy z norweskiego złoża

PJ
opublikowano: 25-06-2010, 00:00

Po wielu miesiącach opóźnień wydobycie ropy na szelfie norweskim ruszy w czwartym kwartale.

Po wielu miesiącach opóźnień wydobycie ropy na szelfie norweskim ruszy w czwartym kwartale.

Wydobycie ropy z norweskiego złoża Yme, w którym udziałowcem jest Lotos, miało ruszyć na początku roku, potem w czerwcu-lipcu. Budowa platformy wydobywczej w Abu Zabi —nie z winy polskiej spółki —przeciągała się. Kiedy już była gotowa, pojawiły się problemy ze znalezieniem statku, który mógłby ją przyholować na wody szelfu norweskiego Na szczęście wreszcie coś drgnęło. Statek się znalazł, a platforma wyruszy w lipcu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Stavanger w Norwegii. Wydobycie ropy ma rozpocząć się w IV kw. 2010 r.

Przypomnijmy, że w 2008 r. Lotos EP Norge (spółka zależna Lotos Petrobaltic, wchodzącej w skład Grupy Lotos) kupiła 20 proc. udziałów w złożu Yme. Zasoby wydobywalne ropy naftowej dla przejętych przez spółkę udziałów oszacowano na około 1,8 mln ton. W 2011 r. udział Lotosu w produkcji ropy naftowej ze złoża wyniesie około 400 tys. ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy