Lotos i Tauron zyskują po wynikach

GRA
opublikowano: 11-05-2011, 09:44

Środowa sesja zaczęła się spokojnie. Indeks WIG20 był niespełna godzinę po dzwonku na tym samym poziomie, co wczoraj, a  mWIG40 tracił 0,1 proc. 

Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się Lotos (+2 proc.), któremu pierwszy kwartał poszedł o wiele lepiej niż przed rokiem. Przychody paliwowej spółki wzrosły z 3,9 mld zł do 6,6 mld zł. Jeszcze dynamiczniej rosły zyski. Wynik operacyjny skoczył ze 132 mln zł do 412 mln zł, a zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej - z 23 mln zł do 635 mln zł.

„Rozczarował wynikami segment wydobywczy oraz detaliczny. Marża rafineryjna spadła o 36,4 proc. r/r oraz 48 proc. kw/kw. W wyniku przeszacowania kredytu dolarowego oraz dodatnich różnic kursowych dodatnie saldo na działalności finansowej wyniosło aż 335 mln zł” – zauważa w dzisiejszym komentarzu Monika Kalwasińska, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

Zaraz za nim plasuje się Tauron (+1 proc.), który w pierwszym kwartale poprawił wyniki na wszystkich poziomach. Przychody energetycznej spółki wzrosły z 3,79 mld zł do 5,3 mld zł, co przełożyło się na większe zyski. Zysk operacyjny poprawił się z 476 mln zł do 511mln zł, a netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej – z 292 mln zł do 382 mln zł.

„Wyniki są powyżej oczekiwań rynku - lepsze ze względu na większe wolumeny zarówno w segmentach wytwarzania, dystrybucji, jak też OZE" – komentuje Stanisław Ozga, analityk DM PKO BP.

Na szerokim rynku najlepiej zachowuje się Silwano Fashion Group, które zyskuje ponad 7 proc., a w roli marudera występuje Mewa (lider poprzednich dwóch sesji) i TelforceOne. Obie firmy tracą po ok. 10 proc.

Ponad 3 proc. zyskuje Pepees, w którym pojawiły się szanse na porozumienie pomiędzy skonfliktowanymi akcjonariuszami. Jak donosi „PB”, niewykluczone, że strony będą wspólnie szukały inwestora dla spółki.

2 proc. traci Polski Koncern Mięsny Duda. Z raportu mięsnej spółki wynika, że mimo wzrostu przychodów w pierwszym kwartale, nie udało jej się zwiększyć zarobku. Przychody wzrosły do 342,9 mln zł, z 333,7 mln zł przed rokiem. Zysk operacyjny zmniejszył się w tym czasie z 17 mln zł do 12 mln zł, a netto – z 7,9 mln zł do 7,2 mln zł. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej były w pierwszym kwartale ujemne i wyniosły minus 13 mln zł. Rok wcześniej było to plus 12 mln zł.

Na ponad 2-proc. plusie jest z kolei Impexmetal. Metalurgiczna firma kontrolowana przez Romana Karkosika poprawiła w minionym kwartale i przychody, i zyski. Przychody wzrosły z 565 mln zł do 719 mln zł. Przełożyło się to na poprawę zysków. Operacyjny zwiększył się z 24 mln zł do 37 mln zł, a netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej – z 18 mln zł do 30 mln zł.

Na niewielkim plusie są notowania Banku BPH, z którego raportu wynika, że niższe przychody i wyniki na odsetkach i prowizjach nie przeszkodziły mu w poprawie czystego zarobku. Wyniki odsetkowy i prowizyjny spadły odpowiednio o 2,8 proc, do 334 mln zł, i o 11,5 proc., do 164 mln zł. Mimo to wynik netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej znacząco się poprawił – zamiast 54 mln zł straty jest teraz 47 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Lotos i Tauron zyskują po wynikach