Lotos trzyma kurs na wydobycie

Paweł Janas
opublikowano: 07-05-2010, 00:00

Rozbudowa rafinerii na ukończeniu, więc spółka coraz silniej walczy o dużą ropę.

Rozbudowa rafinerii na ukończeniu, więc spółka coraz silniej walczy o dużą ropę.

Grupa Lotos jako priorytetowe dla dalszego rozwoju spółki określiła plany związane z poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej. Zachęcić do tego mogły spółkę ostatnie dobre wyniki na Bałtyku. W I kw. Lotos Petrobaltic wydobył 76,3 tys. ton ropy naftowej, o prawie 131 proc. więcej niż przed rokiem. Lotos przyznaje jednak, że szybko takiej dynamiki nie powtórzy. Złoże B3 nie jest juz rozwojowe, a nowe wydobycie na B8 zaplanowano dopiero na 2012 r.

Na szelfie norweskim na sukcesy będzie trzeba dłużej poczekać. Ostatnie dwa odwierty poszukiwacze zakończyły się fiaskiem.

— Na pewno jednak w drugiej połowie roku rozpoczynamy wydobycie ropy ze złoża Yme — zapewnia Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

W maju zarząd Lotosu ma podjąć ostateczną decyzję o zakupie 58 proc. udziałów w litewskiej spółce Geonafta (obecnie Lotos ma 42 proc.)

— Co ważne rząd litewski rozważa sprzedaż kolejnych koncesji poszukiwacze-wydobywczych — podkreśla Paweł Olechnowicz.

Szef Lotosu przypomina też, że w czerwcu zaprezentowana zostanie nowa strategia wydobywcza spółki. Dla jej ostatecznego kształtu kluczowe znacznie mogą mieć prowadzone przez MSP poszukiwania inwestora, który wsparłby wiedzą i finansami wydobywcze ambicje spółki. Paweł Olechnowicz przyznaje jednak, że obecnie nie ma na świecie dużego popytu na aktywa rafineryjne. Alternatywnym pomysłem na zdobycie pieniędzy pozostaje więc skierowanie Petrobaltiku na warszawski parkiet. Koncepcja ta jest nadal aktualna, choć debiut nie wchodzi w grę w tym roku.

Czy koncentracja na up-streamie to dobry pomysł na przyszłość?

— To jedyny kierunek, który może pozwolić Lotosowi skokowo zwiększyć wartość. Tylko będąc zintegrowanym graczem spółka będzie w stanie konkurować w dalszej przyszłości z zagranicznymi podmiotami — zaznacza Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK.

Grupa Lotos podała wczoraj wyniki kwartalne. Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 25,5 mln zł. Rok wcześniej było to 650 tys. zł straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Partner

KRD

Patroni honorowi

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu